Wpis z mikrobloga

Zgubiłem kluczyk od samochodu. BMW X5, zaś zapasowy kilkaset kilometrów dalej. Najwcześniej dostępny w poniedziałek. Dodatkowego smaczku dodaje to ze zaparkowałem go w „niskiej” galerii handlowej ze stromym wyjazdem. Dzwonię do Assistance. Chcą pomoc. W ciągu godziny dzwonią do mnie 3 osoby z Pomocy Drogowej, bo jak się dowiedzieli w jakich warunkach będą działać (brak możliwości wjechania laweta, elektroniczny hamulec „ręczny”, automat na „P”,4x4 itp itd) poddawali się i mówili ze nie „nie ma takiej opcji żeby go uruchomić na miejscu czy zabrać go na lawetę. Chyba ze przyjedzie „z autoryzowanego BMW, połączą się z Bawaria i dopiero wtedy po paru godzinach będzie OK, ale to duuuuuzo tez kosztuje”. Aha. Wszyscy trzej ostrzegali ze otworzą samochód technika „mechaniczna” ale mogą go tez uszkodzić i to nie będzie ich wina. „Innej możliwości proszę pana nie ma w tym samochodzie!!!!”
Pare telefonów do kumpli. Kumple do kumpli i tak dalej. Po godzinie przyjechał „magic”. Otworzył samochód w 3 minuty. Jak Kwinto w Vabanku II. Samochód nawet nie zająknął się. Po godzinie miałem już dorobiony kluczyk w ręku. Z wyglądu jak oryginał. Działa jak oryginał. Z jednej strony cieszyłem się ze będę mógł dalej kontynuować podróż, z drugiej przeraziłem się jak łatwo można przejąć komuś samochód. Aha. Koszt to 600zl za cała usługę. #warszawa #samochody #
  • 72
  • Odpowiedz
@wojtura: Mam dobrego majstra od kluczykow, immo zamkow itd.. Mowi,ze kiedys bylo trudniej jak teraz. Szczegolnie w temacie keylessow. Zreszta nowoczesna technologia jest teraz taka,ze zeby dorabiac klucze nie trzeba miec juz zadnej wiedzy tajemnej ani doswiadczenia. Kazdy to moze robic.
  • Odpowiedz
Pare telefonów do kumpli. Kumple do kumpli i tak dalej. Po godzinie przyjechał „magic”. Otworzył samochód w 3 minuty. Jak Kwinto w Vabanku II. Samochód nawet nie zająknął się. Po godzinie miałem już dorobiony kluczyk w ręku.


@wojtura: jak dorobił kluczyk nie mając oryginału? Czy ten cały "kluczyk" to takie pudełeczko z NFC?
  • Odpowiedz
  • 137
@Morf: No właśnie cały ten „artyzm” to było właśnie to ze zrobił „nowy” bez dotykania „starego”.) A kluczyk normalny. Radiowy. Nie NFC. Jak to zrobił? Wymontował w 10min jeden moduł znajdujący się pod kierownica, wsiadł do swojego samochodu, coś tam robił na pewno na laptopie, zapytał się tylko czy chce wykasować zgubiony kluczyk z systemu [tu był problem bo były dwa kluczyki w module i nie bardzo wiadomo było który
  • Odpowiedz
A kluczyk normalny. Radiowy. Nie NFC


@wojtura: Przez "normalny kluczyk" rozumiem KLUCZ, takie metalowe coś co popycha piny a nie radiowe/NFC coś. Z drugiej strony wtedy wystarczyłby ci "zwykły" ślusarz ;)

Po dłuższej namyśle twierdze ze było to ...przerażajace :)


@wojtura: każde zabezpieczenia które nie mają otwartego kodu źródłowego tak wyglądają. Szyfrowanie między tobą a bankiem działa wyłącznie dlatego że to otwarty, przemyślany standard. Zabezpieczenia aut to jakiś
  • Odpowiedz
  • 3
@kolekcjonerblaszanychszyb: Używałem już wtedy kiedy nie znano słowa „kurier”.;P Ale to nie takie proste dzisiaj było. Kluczyk jest „w chałupie” kogoś kto wraca dopiero w niedziele z Azji. temat by ruszył dopiero w poniedziałek. A to oznaczałoby ze bym musiał „warować” przy tym samochodzie. Nie mówiąc o tym ze rozwaliło by to cały moje plany na weekend ;)
  • Odpowiedz
  • 0
@Morf: myśle ze obecnie ślusarz już nie wystarczy do uruchomienia (odtworzenia może tak) samochodu. Nawet te metalowe popychając zapadki (czy tam piny) maja immobilizery. Pompy paliwa czy czasami rozruszniki tez są przypisane do samochodu. Nie da się ich często przełożyć 1 do 1
  • Odpowiedz
  • 0
@Morf: Tak. Ale ten przemyślany standard tez może być z czasem lepszy. Najlepszy przykład to zaprzestanie już wspierania TLS 1.0
  • Odpowiedz
Zreszta nowoczesna technologia jest teraz taka,ze zeby dorabiac klucze nie trzeba miec juz zadnej wiedzy tajemnej ani doswiadczenia. Kazdy to moze robic.


@bigger: Pod warunkiem, że ktoś ci powie jak, więc sprowadza się do tego samego.
  • Odpowiedz
  • 10
@Lorenzo_von_Matterhorn: „średnio realne”. A jednak REALNE. Z oczywistych powodów nie uwiecznialem tego na zdjęciach czy filmach. Acz raz mnie korciło:) Inna sprawa to reakcja innych ludzi. Tylko cześć się dłużej przyglądała jak przechodzili. Reszta była obojętna. Widać było „z boku” ze samochód „jest robiony”. Policji tez się spodziewałem [jak ktoś by jednak zadzwonił]Może jednak mundur ochroniarza uspokajał sytuacje. Ochroniarz który mi dużo tez chciał pomoc. Przejrzał zapis z kamer. Potwierdził
  • Odpowiedz
@Lorenzo_von_Matterhorn: To akurat jest bardzo realne bo kilka minut w necie, dobry program, kabel i bez problemu sam byś to zrobił
Wiem bo programowałem ojcu kluczyk do auta
Bardziej mi śmierdzi otworzenie auta bez wycia alarmu, nawet na chwile
  • Odpowiedz
Bardziej mi śmierdzi otworzenie auta bez wycia alarmu, nawet na chwile


@sebool12: to akurat najmniej mi śmierdzi xD
Ale immo i alarm + dopasowanie kluczyka to imho bez szans. Chyba, że kluczyk niefizyczny.
@wojtura: znajomy więcej płacił w zakładzie za takie coś. Otwarcie auta to już kilka stówek.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 13
@wojtura: też mam BMW i w ramach ciekawostki powiem że tak samo je kradną. Dorabiają kluczyk na szybko bo port OBD ma połączenie z modułem bezpieczeństwa co jest strasznie głupie. Jak już wiesz co i jak to jedź do jakiegoś sprytnego caraudio żeby zrobili Ci odcięcie portu OBD to będziesz miał pewność że Ci go na szybko nie zwiną.
  • Odpowiedz