Wpis z mikrobloga

#matematyka hej wołam was prosząc o pomoc. chodzi o logikę. mam parę zadanek na studiach i problem mam z implikacjami. kiedy są prawdziwe? bo mam jakieś przedziały po obu stronach znaku implikacji, czy implikacja będzie wtedy prawdziwa kiedy lewy cały przedział zawiera się w prawym? czy tu chodzi o tą tabelkę z prawdziwością implikacji, że się sprawdza prawdziwość lewej potem prawej strony i potem na podstawie tabelki się określa całość? pomocy!!!
  • 14
  • Odpowiedz
@Odgrzanka:

kiedy zawiera się w dziedzinie?


Dziedzinie czego?

Na obrazku masz takie zdanie: dla każdego rzeczywistego x oprócz -2 jeśli (1-x)/(x+2) jest dodatnie, to logarytm o podstawie 1/2 z |x+2| jest ujemny. Weź dowolny x taki, że (1-x)/(x+2) jest dodatnie i sprawdź, czy ten logarytm jest ujemny.
  • Odpowiedz
@Odgrzanka: zadanie wymaga od ciebie stwierdzenia czy prawdą jest, że jeśli x jest liczbą rzeczywistą różną od -2, to czy z tego że (1-x)/(x+2) > 0 wynika, że log{1/2} ( |x+2| ) < 0
  • Odpowiedz
@maciek259: No to dla x = 1 jest prawdziwa, a my mamy sprawdzić, czy całe zdanie jest prawdziwe, więc musimy sprawdzić implikację. Skoro sam zauważasz, że dla fałszywego poprzednika implikacja jest prawdziwa, to wystarczy sprawdzić jej prawdziwość dla x, dla których poprzednik jest prawdziwy.
  • Odpowiedz
@Odgrzanka: Żeby udowodnić jakąś własność dla każdego elementu jakiegoś zbioru, musisz wziąć dowolny element i nie zakładać o nim nic więcej poza tym, że należy do tego zbioru.

Kiedy (1-x)/(x+2) > 0?
(1-x)/(x+2) > 0 /mnożę przez (x+2)^2, które zawsze jest dodatnie
(1-x)(x+2)^2 > 0
(x-1)(x+2)^2
  • Odpowiedz