Wpis z mikrobloga

#ksiazki #czytajzwykopem #nauka

Jedna z najlepszych pozycji, jakie przeczytałem w ostatnich latach. Ale nie dziwota - w końcu to Leonard Młodinow, którego znam już z "Matematyki Niepewności", "Krótkiej historii rozumu" i dwóch książek pisanych ze Stephenem Hawkingiem. Po "Nieświadomy Mózg" sięgałem zatem mając spore oczekiwania co do zawartości i wiedziałem, że się nie zawiodę. Nie zawiodłem się.

Dawno nie czytałem czegoś tak odkrywczego i świeżego dla mojego umysłu... (no dobra, czytałem: "Sapiens: od zwierząt do bogów"). Książka znakomicie otwiera oczy na to, jak mierne i niedoskonałe jest postrzeganie naszego świata, jak mierna i poległa na sugestie jest nasza pamięć i jak wiele wydaje nam się, że widzimy i wiemy, a jak bardzo mylą nas wbudowane w nasz mózg struktury, które wyewoluowały nie w celu poznania obiektywnej rzeczywiści, ale w celu realizacji konkretnych czynności życiowych.

Świetnie pokazuje też, jak łatwo inni mogą wpłynąć na nas i zmanipulować nasze poglądy, nasze wspomnienia. Ba, sami to często nieświadomie sobie robimy! W zasadzie, aż strach to powiedzieć, odpowiednio inteligentny i perfidny człowiek może tę książkę potraktować jako podręcznik manipulacji innymi i z powodzeniem stosować opisane w niej metody.

Mnóstwo ciekawych przykładów, interesujący sposób pisania, umiejętność zafascynowania czytelnika... POLECAM!

A Młodinow awansował do grona moich ulubionych autorów (m.in. z Dawkinsem i Dittfurthem) i teraz wszystko, co wypuści będę łykał w pierwszy dzień po premierze. Obecnie poluję na "Elastyczny Mózg".
Pobierz haes82 - #ksiazki #czytajzwykopem #nauka 

Jedna z najlepszych pozycji, jakie przec...
źródło: comment_bTVAMowKpA2z78XKVn9XVxZz1341TooT.jpg
  • 11