Wpis z mikrobloga

Kasparov został zaproszony na rosyjski turniej szachowy mający promować szachy wśród młodzieży i dzieci. Są wszyscy, od dzieci oligarchów po zwykłą biedotę, chociaż geniuszy wśród nich nie brakuje. Wiadomo, Kasparov gra dla zabawy, rozwala dzieci jak chce, co wszyscy wiedzą. Jedna rodzina oligarchów proponuje by Kasparov zagrał z ich synem bez wieży, przecież i tak da radę. Kasparov odmawia. Trochę wynikło z tego napięcie gdyż każdy kto zna Kasparova ten wie, że to wybuchowy człowiek, a odpowiedź "ni #!$%@?" wywołała pewną konsternację wśród rodziców i innych gości. Niemniej zasiadają do partii. Jeszcze przed pierwszym ruchem podchodzi do Kasparova otyły jegomość i szepta do ucha, że oferuje mu Daczę i 20 mld dolarów w gotówce jeśli pozwoli wygrać swojemu synowi. Kasparov kręci głową i rozpoczyna od D4, legendarny już gambit hetmański jest na szachownicy. Kasparov manewruje figurami, logicznie wyprowadza atak i gra z takim tempem, że przeciwnik nawet nie zdołał zrobić roszady. Kasparov widzi to, nieunikniony mat w 13 posunięciach. Ale gdyby tak... Kasparov z szelmowskim uśmiechem zagaduje swojego oponenta:
- Misza, a ty wiesz jak się robi długą roszadę?
- Da, toć ja wiem mistrzu Kasparov.
- A pokaż mi.
Młody Misza wykonuje długą roszadę. Kasparov błyskawicznym ruchem zbija hetmanem piona na b7, mat w jednym. Dziecko zaczyna płakać, rodzice wstają oburzeni, goście skandują "#!$%@? ci w dupę" ale Kasparov z radością podnosi ręcę w geście zwycięstwa. Kolejna epicka wygrana z 3 letnim dzieckiem.
#szachy #heheszki #kasparov

fan_comy - Kasparov został zaproszony na rosyjski turniej szachowy mający promować sz...
  • 10