Wpis z mikrobloga

MIreczki moje Drogie,
Mam pytanie dotyczące budownictwa a konkretnie hydrauliki.
Czy istnieją jakieś przepisy/praktyka/ect. mówiące o tym, że geberit nie może być podłączony do kanalizacji przez rurę harmonijkową?
Ja wiem, że lepiej jakby to było przez pełną rurę, ale nie zawsze się da i zastanawiam się czy harmonijka też może być

#pytanie #budownictwo #hydraulika #kanalizacja #kiciochpyta
  • 14
@Arkil: nie ma przepisów, jest zdrowy rozsądek. Harmonijkowa rura to największy badziew, jaki istnieje w hydraulice. I nie ma, że nie zawsze się nie da, co najwyżej hydraulik jest dupa.
@Arkil: szczerze mówiąc ciężko mi sobie wyobrazić sytuację, w której nie dałoby się wykonać przyłącza za pomocą oryginalnej dostarczanej wraz ze stelażem rurki, najwyżej wyposażonej w dodatkowe kolanko. No chyba, że pechowo wylot kanalizy jest na wprost projektowanego położenia kibla, ale nawet wtedy lepiej, zdrowiej i bezpieczniej jest tam dać prostą rurkę albo sztucer "z przesunięciem".

@Kulek1981: jest karbowana, więc bardziej podatna na powstanie zatoru, od gładkiej rury. Jednocześnie jest
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jarek_P: Kilka lat mi już służy, poziom wody w kibelku ciągle ten sam, o zatorach nawet nie mam co myśleć. Kiedyś widziałem ją u kogoś w remoncie, to harmonijka się wyrównuje i nic więcej się nie czepia.
@Kulek1981: jeśli dobrze służy, to super, oby tak dalej. Problem się zacznie, jeśli kiedyś pojawi się zator, nawet niekoniecznie przez nią spowodowany. Jak pisałem, metalową sprężyną z "pazurami" na początku wtedy już nie pociągniesz.
@Jarek_P: @Kulek1981:

Ok, ja rozumiem, że lepsza jest gładka rura (i Twoje argumenty są jak najbardziej logiczne), ale jakby była aż taka zła, to by jej chyba nie sprzedawali, nie?

Podsumowując (poprawcie jeżeli się mylę): w dobrej praktyce hydraulicznej jest używanie rur pełnych wszędzie tam gdzie to możliwe, niemniej jednak w trudnych przypadkach możliwe jest zastosowanie rury harmonijki.

@Arkil: ją sprzedają, bo jest popyt. A popyt jest, bo mnóstwo hydraulików woli użyć czegoś, co sobie zegną łapą i ustawią, jak chcą, niż kombinować z dobieraniem kolanek. Trochę tak, jak z podłączaniem wszystkiego co się da elastycznymi wężykami "do wody". Się zrobi, szybko, łatwo i prosto, A że za dwa lata klient będzie miał powódź, bo wężyk pęknie - a kogo to obchodzi.
@Jarek_P: Powiem ci szczerze, w swoim czterdziestoletnim życiu, jeszcze nigdy nie widziałem rury od kibla, która by się zatkała. Były zatkane piony, ale każdy hydraulik mi mówił, że sprężyny nie wpuszcza się przez kibel, bo automatycznie będzie do wymiany przez uszkodzenia porcelany.
@Kulek1981: no widzisz, a ja, nawet nie zawodowo zajmując się hydrauliką, już trzy razy. We wszystkich przypadkach z winy użytkownika, ale w jednym z nich bez sprężyny nie dało rady. Porcelana nie ucierpiała (dlaczego by zresztą miała, sprężyna na bokach nie jest ostra, nie drapie). Owszem, zator tkwił raczej nie w samej rurze odprowadzającej, tylko przed nią, zapewne gdzieś na przegięciu kolanka, ale machając sprężyną trudno to stwierdzić, dokąd się sięgnęło
@Arkil: rura elestyczna jest delikatna do tego łączenia na niej nie są wieczne plus jeszcze harmonijka kreta nieprzeżyje ;) harmonijkę można zastosować tam gdzie jest łatwy dostęp lub urządzenie musi być trochę mobilne np. kabina z hydromasażem i tam też nie najtańsze badziewie tylko "szare" grube harmonijki. Jeśli jednak użyjesz harmonijki to polcam się na przyszłoś w sprawie lokalizacji wycieku i osuszania ;) https://www.instagram.com/p/B39dpy5gmOK/?igshid=ua3yb8kzwbek