Wpis z mikrobloga

Dzień dobry. Jest tu jakiś znudzony chemik, który wytłumaczyłby działanie redukcji Bircha z użyciem bezwodnego amoniaku? Z góry dzięki xD
#chemia
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Sanjaya: Jak to wytłumaczyłby działanie? Redukcja Bircha polega na redukcji aromatów do cykloheksadienów stosując amoniakalny roztwór metalu alkalicznego (sód, lit lub potas). W takim roztworze powstaje sól zwana elektrydem - rolę anionu pełni solwatowany elektron, który jest na tyle silnym nukleofilem, że bez problemu atakuje pierścień aromatyczny z utworzeniem karboanionu. Donorem protonu jest sam amoniak lub częściej a-----l alifatyczny. Pełny mechanizm z łatwością znajdziesz w sieci.
  • Odpowiedz
@youmimicanski Z tego co wiem amfy sie tak nie robi ale może się mylę. Amfę robisz z BMK.
@Iperyt, źle się wyraziłem - mechanizm znam. Problem w tym, że nie posiadam bezwodnego amoniaku, zatem muszę go wytworzyć poprzez reakcję NH4NO3 z NaOH; jednocześnie produkt końcowy przy litowym katalizatorze i jonie amonowym może się redukować do substratu, a zależy mi na jak najwyższej wydajności. Z chemii nie jestem kozakiem, nie
  • Odpowiedz
@Sanjaya: Konkretne pytania to konkretne odpowiedzi. Nawet nie wiemy co chcesz redukować, a i metoda nie wydaje się być odpowiednia. Mam wrażenie, że nie do końca wiesz za co się zabierasz.
  • Odpowiedz
@youmimicanski z pseudoefedryny nie zrobisz amtefaminy chyba że jakimś olbrzymim nakładem pracy o którym nic nie wiem
@Iperyt metoda ma 89+-9% wydajności; anyway, w reakcji azotanu amonu i wodorotlenku sodu powstaje mi azotan sodu, amoniak i woda, a amoniak w wodzie rozkłada się na jon amonowy; zanim to zrobi muszę go przeprowadzić do litu. Jak to zrobić? Dodatkowo woda i lit to połączenie wystarczająco niebezpieczne żebym nie próbował robić tego
  • Odpowiedz
w reakcji azotanu amonu i wodorotlenku sodu powstaje mi azotan sodu, amoniak i woda, a amoniak w wodzie rozkłada się na jon amonowy; zanim to zrobi muszę go przeprowadzić do litu. Jak to zrobić?


@Sanjaya: Ale wiesz, że taką redukcję prowadzi się w ciekłym amoniaku? Jak masz jak ochłodzić do -80 i utrzymywać tę temperaturę to może sobie poradzisz.

a amoniak w wodzie rozkłada się na jon amonowy


@Sanjaya
  • Odpowiedz
@Sanjaya: Coś takiego nie ma prawa zadziałać. Do metody o której piszesz potrzebujesz suchego, ciekłego amoniaku żeby stworzyć roztwór zawierający solwatowane elektrony. Poza tym chcesz redukować fragment inny niż pierścień aromatyczny - istnieje spore prawdopodobieństwo że ruszysz zarówno fragment o który ci chodzi, jak i pierścień.
  • Odpowiedz