Wpis z mikrobloga

Ponad sześć procent zysku rocznie. Odsetki naliczane w czasie rzeczywistym. Możliwość wypłacenia środków wraz z naliczonymi odsetkami w dowolnym momencie. Brzmi jak dobra lokata?

Dziś pokażę Ci jak założyć taką lokatę wykorzystując blockchain i protokół Compound Finance. Zanim jednak przejdziemy do instrukcji jak to zrobić, opowiemy sobie jak to działa i rozwiejemy Twoje wątpliwości, że jeśli nie jest to bank, to na pewno jest to piramida finansowa.

Jeśli chodzi o inwestycje, to najważniejszą maksymą jest nie stracić. Dlatego powinniśmy uważać komu powierzamy nasze pieniądze. Szczególnie, że w dobie internetu piramidy finansowe działają prężniej niż kiedykolwiek. Nikt z nas nie chce się naciąć na drugie AmberGold czy kolejnego DasCoina.

Po czym rozpoznać piramidę finansową?

Po pierwsze oferuje wyższe niż rynkowe stopy zwrotu. Tutaj powinna Ci się zapalić lampka, gdy piszę o lokacie oprocentowanej na ponad 6 procent rocznie. Obecnie lokata bankowa oprocentowana na 3% procent to bardzo dobra oferta. Skąd więc oferta ponad dwa razy lepsza w opisywanej przeze mnie propozycji?

Tutaj przechodzimy do drugiego punktu, po którym rozpoznamy piramidy finansowe. Niejasny model biznesowy. Nie wiadomo dokładnie skąd się bierze wypracowywany zysk. W opisywanym przeze mnie przypadku model biznesowy jest dokładnie taki sam jak w lokatach bankowych. Źródłem oprocentowania wypłacanego na lokacie są odsetki od pożyczek, które są udzielane z umieszczonych na lokacie środków. Dokładnie w ten sposób od setek lat działają banki. Skąd więc ponad dwukrotne przebicie opisywanej oferty wobec banków?

I tutaj dochodzimy do największego ryzyka związanego z piramidami finansowymi. Tym ryzykiem są osoby, które stoją za tym systemem. Nie są one bankami, więc nie przestrzegają bankowych regulacji, a ich klientów nie dotyczą gwarancje bankowe. Tak naprawdę wysoki zysk jest wypłacany z wpłat nowych osób dołączających do piramidy. Po to, aby przyciągnąć do niej więcej osób. Tym samym zgromadzić więcej środków. Z którymi właściciel systemu finalnie się ulatnia.

Kim są więc osoby stojące za opisywaną przeze mnie lokatą? Czy istnieje ryzyko, że ktoś przywłaszczył sobie środki powierzone przez Ciebie na lokacie?

Nie ma takiego ryzyka. Ponieważ cały system jest oparty o smart contracty działajace na blockchainie Ethereum. To program komputerowy sprawują pieczę nad zgromadzonymi środkami. Żadna osoba nie ma nad nimi kontroli. Smart contract to specyficzny rodzaj programu komputerowego. Ponieważ jest on umieszczony na blockchanie, nie istnienie możliwość zmiany sposobu w jaki funkcjonuje. Nawet jego twórcy nie mogę go zmienić tak, aby przywłaszczyć sobie zgromadzone fundusze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania smart contractów i tego dlaczego można im ufać odsyłam Cię do artykułu: Zrozumiec Ethereum

Technologia wykorzystania smart contractów niweluje ryzyko, że twórcy systemu zagarną zgromadzone środki i się z nimi ulotnią. Niestety wykorzystanie technologii wiążę się z innym ryzykiem. Oprogramowanie może zawierać w sobie błędy. Mogę być one wykorzystane przez hakerów do przywłaszczenia sobie zgromadzonych na smart contracie środków. Oczywiście twórcy smart contractów dołożyli wszelkich starań aby temu zapobiec. Zostały one poddane wielokrotnym audytom bezpieczeństwa. Pozwoliło to zbudować zaufanie, które sprawiło, że w tej chwili na lokatach Compound zgromadzono środki o wartości ponad 160 milionów dolarów.

Jak działają smart contracty Compound?

Mają one dwie główne role: pierwsza to gromadzenie środków w puli pożyczkowej i wynagradzanie odsetkami tych, którzy te środki dostarczają. Z drugiej strony protokół udziela pożyczek z tej puli. Algorytm automatycznie na podstawie popytu i podaży wyznacza aktualne odsetki pożyczek i wynikające z tego oprocentowanie lokat. Dzieje się to niemal w czasie rzeczywistym. Środki zgromadzone w puli pożyczkowej nie mogą zostać z niej wyprowadzone przez nikogo. Tak został zaprogramowany smart contract i nikt nie może tego zmienić. Dlatego nie ma ryzyka, że twórca systemu ucieknie z Twoimi środkami.

Skąd dwa razy lepsze oprocentowanie?

Teraz pora sobie odpowiedzieć na to, jak to możliwe, że oprocentowanie jest dwa razy większe niż w bankach. Tak jak wspomniałem we wcześniejszym paragrafie odsetki są wyliczane automatycznie przez algorytm. Dzieją się to w reakcji na prawa rynkowe. Jest ono zwiększane bądź zmniejszane w zależności od tego, jak wielu jest chętnych na wzięcie pożyczki oraz ilu jest chętnych na udostępnienie swoich środków poprzez założenie lokaty. Oprocentowanie to balansuje aktualne siły rynkowe. Jest to bardziej efektywna alokacja środków, niż ma to miejsce w sektorze finansowym. Gdzie oprocentowanie kredytów i lokat nie zmiania się na bieżąco w zależności od zmian rynkowym. Za ich zmiany na poziomie banku odpowiada jego dyrekcja. Na poziomie kraju Bank Centralny bądź inna instytucja ustala obowiązujące stopy procentowe. Ponieważ jest to decyzja podmiotu biurokratycznego, nie jest ona nigdy odpowiedzią na aktualną sytuację. Występuje opóźnienie między wystąpienie zjawisk rynkowych, a podjęciem decyzji, a potem wdrożeniem jej w życie.

Po drugie bank ustalając odsetki kredytów i lokat musi uwzględnić swój interes ekonomiczny. Musi pokryć swoje niemałe koszty działalności, a także wypracować zysk. A koszty w sektorze finansowym są naprawdę duże: placówki, personel, infrastruktura technologiczna, obsługa klienta, milionowe pensje prezesów, nie mniejsze gaże gwiazd występujących w reklamach. Koszty pozyskania klienta w branży finansowej są jednymi z najwyższych. Dość powiedzieć, że banki płacą prowizję kilkudziesięciu a czasem nawet kilkuset złotych za pozyskanie klienta do darmowego konta bankowego.

W przypadku zdecentralizowanego protokołu opartego o smart contract nie mamy do czynienia z tymi wszystkimi kosztami. Nie mamy placówek, nie mamy obsługi klienta, nie mamy prezesów i gwiazd do opłacenia. Nie mamy też horrendalnych prowizji za polecanie nowych klientów. To ostatnie jest pewnie powodem, dlaczego nikt nie pokazał Ci jeszcze tego rozwiązania.

Skąd dolar wziął się na blockchainie?

Zanim przejdziemy do zakładania lokaty, to musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: skąd dolar wziął się na blockchainie?

Otóż już od pierwszych lat istnienia kryptowalut zauważono, że ich duże wahania cenowe, dyskredytują je w wielu kontekstach gospodarczych. Nikt nie będzie podejmował ryzyka, że wczorajszy obrót dzisiaj będzie wart o połowę mniej. Dlatego dość szybko zaczęto tworzyć tzw. stablecoiny. Są to tokeny umieszczone na blockchainie, których wartość jest 1 do 1 powiązana z istniejącą w realnym świecie walutą. Najczęściej z dolarem amerykańskim.

Można zapytać, skąd się bierze to powiązanie 1 do 1 do dolara?

Na to pytanie mamy dwie odpowiedzi.

Najczęściej taki token emituje firma, która deklaruje że w swoim skarbcu, na swoich kontach bankowych, posiada odpowiadającą im liczbę dolarów. Firma ta obiecuje wymieniać swoje tokeny 1 do 1 do dolara. W tym miejscu rodzą się pytania, czy dana firma rzeczywiście posiada zgromadzoną odpowiednią ilość środków.

Z drugiej strony mamy zdecentralizowane stablecoiny. Nie są one tworzone bezpośrednio z dolara, ale z innych kryptowalut. Kryptowaluty o wartości większej niż dolar, są umieszczane pod zastaw, w wyniku czego powstaje nowy jednodolarowy token. Następnie algorytm oparty o smart contracty tak manipuluje zgromadzonym zastawem i ilością tokenów, aby kurs dążył do jednego dolara. Plusem tego rozwiązania jest pewność, że nasz stablecoin na pewno ma pokrycie w wartości (i to nawet większej niż jednego dolara). Nie ma ryzyka, że firma która wypuściła nasz stablecoin, nagle przestanie go wymieniać na dolary. Właśnie tego rodzaju, bezpiecznym, zdecentralizowanym stablecoinem jest DAI, którego będziemy używać na naszej lokacie

ZOBACZ JAK SOBIE WYKLIKAĆ LOKATĘ

#blockchain #ethereum #inwestycje #lokaty
  • 5
@Koryntiusz: Pożyczki są zabezpieczone w ten sposób, że zastawiasz więcej niż pożyczasz. Pozornie nie ma to sensu, ale tylko pozornie. Działa to bardzo dobrze w kontekście handlu kryptowalutami. Kiedy to zastawiasz krypto i pożyczasz stablecoin, aby kupić więcej krypto, jeśli wierzysz we wzrosty i chcę zająć pozycję długą. I odwrotnie, jeśli sądzisz że krypto będzie spadać, to zastawiasz stablecoin i pożyczasz krypto.