Wpis z mikrobloga

WPIS 4 - Projektowanie frontendu

#terruino - tag do blokowania/obserwowania

#meble #stolarka #terrarium #terrarystyka #diy #agamabrodata

Hej, wczoraj wieczorem miałem czas, zmeczylem się nauka html/css więc odpaliłem sketchup i zacząłem dopasowywać terrarium do mojego wynajmowanego mieszkania.
Cele byly takie - zmieścić terrarium o jak największej powierzchni na regale i półce.
Calość projektowania zajęła 3 godziny, dobry czas jak na pierwsze kroki, jednakże przy projektowaniu zacząłem mieć parę pytań:
1. Czy terrarium o wymiarach 120(80)x40x80(40) cm wystarczy dla jednej agamy brodatej? - to pytanie dla terrarystow. W nawiasach najmniejsze miary.
2. Jeśli chciałbym zwiększyć głębokość terrarium, z 40 na 50cm(lub60) musiałbym mieć zwisy z przodu i z tyłu po jakieś 10cm, będzie to stabilne? W stolarce mało co robiłem i nie jestem pewny jak się może taka konstrukcja zachować.
3. Przeszklenie i jego przesuwanie, waga największej tafli 4mm to 5kg, ciekawi mnie czy nie będzie się zacinac w profilu aluminiowym.

To jest dopiero wstępny szkic, niedługo będę miał więcej wolnego więc teraz po pracy ucze się do zrobienia w końcu strony, a w wolne będę robił zakupy i składał ramę terrarium do kupy.
Środek zamierzam pomalować folia w płynie, dodatkowo na spód pójdzie dodatkowa warstwa już zwykłej folii. Wnętrze będzie prawdopodobnie pomalowanym styropianem.
Jeśli chodzi o podłoże to myślałem nad większymi kamieniami, tak żeby nie mogła ich polknac agama, albo korkiem palmowym.
Zewnętrze będzie wykończone fornirem.

Ciekawostki:
Szklo: 0,46m2
OSB: 1.6m2
Profile: 9,6mb
Pobierz
źródło: comment_yH5EIvprW8ZKCGHjB4YbDfwCsAdIgiGy.jpg
  • 19
@ButtHurtAlert: Jak dobrze pamiętam to 44 zł za metr, ja kupiłem resztki za 29zł. Dodatkowo w wielu miejscach tną na formatki w cenie i nie musisz kupować całej płyty 3 x 1,44m. W OBI i innych tego typu też potną, ale musisz kupić całą płytę, a tam formaty są nawet 3 x 2m i z dostępnością lipa. Sam jestem na etapie regału i jednostronnie laminowany jest dla mnie idealny, bo po
@ButtHurtAlert: taki kształt jest średnio praktyczny delikatnie mówiąc. Mały brodacz jeszcze będzie się wspinał ale jak dorośnie to już niezbyt. Głębokość 40 cm to jest tragedia, bo powinna być 2 razy większa. W których miejscach planujesz zamontować świetlówkę i lampę grzewczą?
@Dipolarny metahalogen miał być w lewym górnym rogu patrząc od frontu. Max co mogę zwiększyć głębokości to do 60cm, więcej mi niestety meble nie pozwolą. O tym że one nie są ruchliwe aż tak nie wiedziałem. Myślisz że jest sens robić czy porzucić projekt?
@ButtHurtAlert: Metahalogen spoko. Ogólnie przy takim kształcie terra to myślę, że najrozsądniejszą opcją byłaby zmiana gatunku na mniejszego brodacza czyli P.henrylawsoni i "ucywilizowanie" terra do bardziej standardowego kształtu. Bądź zmiana na jakiś gatunek nadrzewny czy ogólnie taki, który lubi się wspinać. Jak są małe to są bardzo ruchliwe,dużo się wspinają, śpią w różnych dziwnych miejscach. Jak dorastają to stają się leniwe i 90% dnia spędzają na wyspie i wygrzewają dupska.
Dipolarny: w sumie spoko opcja ta karłowata, poczytałem i wiele się nie różni, po prostu karłowata wersja dużej agamy. Usunę tę półkę na górze, terrarium będzie miało wtedy wymiary 120szerx50gł(lub 60 moze sie zmiesci)x80wys. Jakbym kiedyś się przeprowadzał i miał możliwość zmiany terrarium na większe to można by niekarłowatą jaszczurkę do karłowatej walnąć czy muszą być te same gatunki?
Z tego co widzę to jest rzadziej spotykana, o ile w warszawie zwykłą
@ButtHurtAlert: Muszą być te same, karłowate są duużo mniejsze przez co byłyby totalnie zdominowane przez "normalne". Tzn. jak 4 gatunki? Co do hodowli to nie orientuje się teraz jak to wygląda bo zawsze mnie tylko vitticepsy interesowały. Co do wymiarów terra to wysokość 80cm bym przemyślał jedynie, łatwiej będzie Ci pomontować wszystko w niższym terra tak żeby np. UVB było skuteczne na niższych partiach. Luźno, mam brodacza od 7 lat także