Wpis z mikrobloga

817 - 1 = 816

Tytuł: Błoto słodsze niż miód
Autor: Małgorzata Rejmer
Gatunek: Reportaż
★★★★★★★

Beznadzieja albańskiego reżimu. Sigurimi, bieda, kolonie karne, łamanie karier za zły rodowód. Albania ery Hoxhy (xh czyta się jako dż, dlatego Dżerdan Szakiri i Granit Dżaka) była Koreą Północną Europy. O ile po latach stalinizmu większość reżimów bloku Kominternowskiego poluzowała, tak Albania pozostawała nadal totalitarnym piekłem, gdzie sąsiad wzbudzał nieufność a mieszkając przy granicy pewno byłeś podsłuchiwany. Mamy obraz państwa, gdzie dzieci kolekcjonowały włoskie śmieci wyrzucone na brzeg. Gdzie za złe pytanie na spotkaniu z oficjelem partyjnym dostawałeś 10 lat albańskiego więzienia.

Małgorzata Rejmer opowiada historię tragedii albańskiego narodu historiami zwykłych ludzi, to z tej mozaiki układa całość obrazu klęski potomków Skanderberga. W tym roku czytałem książkę Barbary Demick "Światu Nie Mamy Czego Zazdrościć", czułem bardzo podobne wrażenia po obu lekturach.

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
Pobierz
źródło: comment_PhAfEXjriX0aM4x6IutyuRrbz4FB8MsM.jpg
  • 3
W tym roku czytałem książkę Barbary Demick "Światu Nie Mamy Czego Zazdrościć", czułem bardzo podobne wrażenia po obu lekturach.


@appylan: nie ma dla mnie lepszej zachęty do zapoznania się z recenzowaną przez Ciebie książką.

P.S. w Twoim poprzednim wpisie też same ciekawe pozycje - ten tag mi tylko przypomina dlaczego jeszcze nie usunęłam konta na wypoku.