Wpis z mikrobloga

Bardzo ciekawe dane z Eurostatu. Polska w 2018 przyjęła najwięcej imigrantów wśród państw Unii Europejskiej. Są to wydane prawa do legalnego pobytu.

Przyznano je aż 635 tysiącom osób. Dominuje oczywiście Ukraina i Białoruś.
Na kolejnych miejscach znalazły się Niemcy (544 tys.), Wielka Brytania (451 tys.), Francja (265 tys.) i Hiszpania (260 tys.).

Z danych wyraźnie widać, że różne kraje są różnymi "Ziemiami Obiecanymi" dla różnych nacji. Niemcy to główny cel imigracji z Bliskiego Wschodu, nie widać tam wciąż napływu obywateli Ukrainy, ciekawe czy zmieni się to w danych za 2019 rok? Podobny model ma Szwecja. W Holandii, na Malcie, na Cyprze oraz Norwegii zaczyna dominować wzrost diaspory z Indii. Widać też ogromną dominację imigracji z Brazylii w Portugalii (zaszłości kolonialne)
Francja to aż 1/3 całej imigracji w postaci narodowości Północnej Afryki. W Wielkiej Brytanii ogromna przewaga Chin nad Indiami. Maroko dominuje też w Hiszpanii, ale tu znacznie wzrosły liczby obywateli krajów Ameryki Południowej, głównie Kolumbii i od niedawna Wenezueli (zaskoczenie). We Włoszech do wciąż "silnych" Albańczyków i Marokańczyków dołączyli Nigeryjczycy.

Zwróćmy uwagę na to, że numerem jeden w takich krajach jak Islandia czy Szwajcaria są Amerykanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Polaków - co osobiście mnie pozytywnie zaskoczyło - nie ma już prawie wcale w tych statystykach. Nawet nie ma nas w Wielkiej Brytanii i Norwegii.

#statystyka #ciekawostki #emigracja

Mój autorski tag geograficzny -> #motyliglobus
Pannoramix - Bardzo ciekawe dane z Eurostatu. Polska w 2018 przyjęła najwięcej imigra...

źródło: comment_1u6rQ75IO9SQmNh4SEfrZXmM5IJoDxpz.jpg

Pobierz
  • 7
zaszłości kolonialne


@Pannoramix Według mnie sprawa jest prostsza - po prostu brak bariery językowej. Co w sumie jest bezpośrednią przyczyną zaszłości kolonialnych , ale chyba lepiej brzmi. Swoją drogą ciekawi mnie, jak Hiszpanie czy Portugalczycy traktują tych przyjezdnych. Czy jako "ubogich krewnych", czy może zagrożenie dla integralności narodu?
@Damasweger: No tak, ale z "zaszłości kolonialnych" są te konteksty językowe. Przyczyna i skutek a to skutek skutku. Mam kolegę w Lizbonie, który mówi, że Portugalia jest dość "chłonnym" krajem póki co kilka lat imigracji jest im potrzebne a w Lizbonie nie powstają takie getta odosobnione jak w Kolonii czy Paryżu. Natomiast szokujący był dla mnie fakt, że kilka lat temu bilans migracji na linii Portugalia - byłe kolonie był wyrównany.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pannoramix: Bardzo ciekawe, widać jak rozjechali się Ukraińcy: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Litwa, Łotwa, Estonia. Brakuje mi w tej układance Rumunii, ciekawe czym to jest spowodowane.
Fajna też kolejność krajów, alfabetyczna według języka ojczystego, przy czym przetłumaczono później na angielski.