Wpis z mikrobloga

18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

via Wykop Mobilny (Android)
  • 13
@Dzieban: @frasiercrane1 https://obcyjezykpolski.pl/gosc-goscia-goscini

Okazuje się jednak, że w przeszłości ono istniało, odpowiednikiem (tego) gościa była (ta) gościa albo (ta) gościni (Jolanta Kwaśniewska właśnie ją przywołała).

Obydwie formy znali nasi przodkowie żyjący 150-100 lat temu, rejestrowano je w słownikach (w Słowniku języka polskiego Jana Karłowicza, Adama Kryńskiego i Władysława Niedźwiedzkiego, Warszawa 1900, t. I, s. 883, ale już wówczas z kwalifikatorami: staropolskie, gwarowe, oraz jeszcze w Słowniku języka polskiego PWN pod redakcją
  • Odpowiedz
@Koliat Ale chodzi mi o formę GOŚCINIA a nie GOŚCIA (nawet wykop do podkreśla). Do tej pierwszej nie ma przykładu. Zresztą jest to forma tak rzadko używana, że oprócz Orzeszkowej która była prototypem feminazistek nikt tego nie używał w literaturze.
  • Odpowiedz
i jak tu się nie śmiać z inteligencji kobiet


@cerastes: A co ma inteligencja do upośledzonego języka polskiego? Podpowiem: nic a nic, można co jedynie trochę powiedzieć o twojej wiedzy na temat językoznawstwa.

Ciekawe, czy gdyby twój zawód czy funkcja miał tylko żeńską formę byłbyś zachwycony, żeby cię nazywać po babsku?

Każdy z nas ma jednak szanse oddziaływać na język poprzez używanie form, które chciałby wprowadzić do obiegu. Nie spodziewajmy się,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Dzieban: przecież masz napisane. Okroilem kontekst żeby łatwiej Ci było zrozumieć. Co więcej podkresilem słowa do których odnosi się zaimek "Obydwie". Poza tym nie "goscinia", a "gościni"

odpowiednikiem (tego) gościa była (ta) gościa albo (ta) gościni (Jolanta Kwaśniewska właśnie ją przywołała).

Obydwie formy znali nasi przodkowie żyjący 150-100 lat temu
  • Odpowiedz
Ja się zastanawiam tylko, po co takie bzdury wymyślać? Co im to daję, jakąś satysfakcje z wymyślania na siłę takich żeńskich nazw, które brzmią wręcz absurdalnie?


@kubex_to_ja: kiedyś absurdalnie brzmiało słowo lekarka, które dzisiaj jest całkowicie normalne. Polecam ciekawy wywód o tym dlaczego kobiety nie powinny być dopuszczane do studiów medycznych z 1895 r. Wszędzie zamiast 'lekarki' pada 'lekarz-kobieta'
https://polona.pl/item/o-dopuszczeniu-kobiet-do-studyow-lekarskich,Njc4NjcxMzU/
  • Odpowiedz
@Koliat: eliminacja form żeńskich była najlepszym objawem równouprawnienia. Nie ważne, czy kobieta, czy mężczyzna - gość to gość, lekarz to lekarz, poseł to poseł. Totalne zignorowanie płci, wyrzucenie jej z równania. Spotykam się z naukowcem i płeć nie ma znaczenia - 100% uwagi skupione na zawodzie.

Teraz wkraczają feministki i nagle to płeć jest kluczowa, należy wszędzie podkreślić, że to nie umiejętności, kompetencje, wiedza są najważniejsze i definiują nas jako człowieka,
  • Odpowiedz
@Zgagulec: O ile ja się w 100% zgadzam, że język ewoluuje cały czas, to za tę ewolucję odpowiedzialni są sami użytkownicy. Tej pani nikt nie broni używać formy żeńskiej, ale jeśli dla większości użytkowników języka taka forma jest nienaturalna/ niewygodna w użyciu, to się nigdy nie przyjmie
  • Odpowiedz