Wpis z mikrobloga

Jestem w lekkim szoku, nie spodziewałem się takiego zainteresowania jeśli chodzi o przepis #sousvide Zapewne wiele osób nie do końca zna tą metodę, ale cóż – może to dobra okazja żeby ją poznać. https://www.google.com/search?q=czym+jest+sous+vide&oq=czym+jest+sous+vide&aqs=chrome..69i57.6447j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Jeżeli kogoś interesuje sam przepis to jest na samym dole wpisu. Poniżej opis całego eksperymentowania.

























A zatem nie pozostaje mi nic innego jak podzielić się z wami moim przepisem na idealną karkówkę sous-vide. Myślę że zadowoli wielu, ponieważ karkówka jest dosyć tania, sam przepis dokładny i bez wyszukanych składników a przy tym dosyć prosty, nie wymaga wiele pracy chociaż oczywiście wymaga długiej egzekucji.

Składniki:
Karkówka 1,7 kg
6-8 ziaren jałowca rozgniecionych w moździerzu
Czosnek granulowany
10 ml sosu rybnego
10 ml kwasu mlekowego (np. wody z kiszonych ogórków albo kapusty)
Sól, pieprz.

Metoda:
Mięso obsmażamy z każdej strony, na dużym ogniu, do pojawienia się zbrązowiałych części.
Obsypujemy dokładnie solą oraz przyprawami i przekładamy do worka. Oczywiście zachęcam do eksperymentowania z przyprawami, dla mnie takie połączenia sprawdza się najlepiej.
Dodajemy jałowiec i sos rybny. Pakujemy Próżniowo.
Wrzucamy do kąpieli wodnej w temperaturze 59 stopni na 24 godziny.
Po tym czasie wyciągamy worek i nie ruszamy go przez 15 minut, a następnie przekładamy do lodówki na minimum godzinę. To pomoże mięsu zaabsorbować część soków które straciło w czasie gotowania.
Następnie wyciągamy mięso z worka i porcjujemy na steki.
Steki układamy na tacy z rusztem, albo w jakikolwiek inny sposób żeby powietrze mogło cyrkulować dookoła steków. W ten sposób suszymy w lodówce przez minimum 8 godzin, najlepiej całą noc. To pomoże zbrązowieć mięso później, dając lepszy smak.
Obsmażanie na patelni najlepiej mi się sprawdza przy średnio wysokim ogniu i trochę dłuższym czasie, najpierw porządnie nagrzewam patelnię żeliwną dodaję tłuszcz i zmniejszam na moc 7/10 na indukcji, obsmażając ze 2 minuty na stronę (mięso jest zimne, więc nie wyschnie na patelni).

Dziękuję wszystkim za uwagę, życzę powodzenia, smacznego i miłego dnia :)
Poniżej zgodnie z obietnicą, wołam plusujących pierwszy komentarz.

#gotujzwykopem
  • 44
@Mirkosoft: a próbowałeś z trzymaniem z puree z ananasa? Miałem w tym roku próbować ale sie nie zabrałem, powinno znacznie skrócić czas i poprawić efekt. 2-3 godziny plastry trzymać w puree i potem do wora w wór do kąpieli wodnej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@deyna: https://docdro.id/S7uM8nl
@Rabu: kurła, to jak sensownie zawołać 3 tys osób? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Lrrr: poruszam nawet tą kwestię w tekście, moim zdaniem się to trochę mija z celem bo więcej byś zapłacił za ananasa niż za mięso. Testowałem tą metodę ze stekiem, jak najbardziej działa, wystarczy godzinka i lepiej nie trzymać dłużej bo zacznie się kompletnie rozpadać.
@c_loud: chałupniczo sprawdzi się lodówka
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mirkosoft: a bo ja wiem? Też nigdy nie wołałem 3 tysięcy ludzi, ale sądzę, że potrzebujesz dobrego megafonu ( ͡º ͜ʖ͡º)
Mirkolisty, ale nie wiem czy one jeszcze działają, a tak to jakiś Mireczek miał chyba skrypt do dzielenia na listę po 50 osób
@Mirkosoft: nie robisz kąpieli w lodzie zanim chowasz do lodówki? Ogólnie nie potrafiłem tego zrozumieć, czemu w tych popularnych poradnikach od razu pakują do lodu (wiem, że to względy bezpieczeństwa jak chcesz trzymać to dłużej w worku, ale czy coś jeszcze?).

Muszę wrócić do SV bo ostatnio to tylko robię szarpaną wieprzowinę na jakieś większe imprezy bo ludzie się nią jarają ostro, a tak to mi się nie chce bawić. Zapodam
@000loki: Nie, moim zdaniem ma to tylko sens przy mniejszych kawałkach i krótkim gotowaniu gdzie chcesz przerwać proces gotowania. Taki np comber z krolika będzie zupełnie inny robiąc go 18 a 25 minut w tych samych 61 stopniach. Ochrona przed rozwojem bakterii to żaden argument bo już produkt przeszedł pasteryzacje. Natomiast dobrze jest zostawić mięso w spokoju, ponieważ cześć soków które wydostały się z mięsa zostanie zaabsorbowanych wraz ze spadkiem temperatury,