Wpis z mikrobloga

@Drakii: Ale niepotrzebna Ci cysterna, jeżeli podaż wody byłaby duża. Tak samo nie masz magazynu pieczywa, bo podaż pieczywa jest bardzo duża. To byłoby nieistotne. Mógłbyś brać takie rzeczy, ale skoro podaż jest gigantyczna, to nie miałoby to żadnego znaczenia.

Mała podaż -> kapitalizm, gigantyczna podaż -> komunizm.
a powiedz mi, żyjemy w XXI w czy I w? Czy w tamtych czasach ludzie budowali fabryki, latali w kosmos i mieli wiedzę pozwalającą im na to, żeby do niej dojść musieli się uczyć i zdobywać tą wiedze, czy jednak żyli na trochę niższym poziomie?

To, że 2000 lat temu świetnym rozwiązaniem były akwedukty, nie znaczy że teraz też by były najlepszym.


@NecroYuggoth: O, i to jest celna riposta. Rzadko ją
@GordonL: kto te elity by wybrał same by się wybrały czym by się to różniło od kapitalistycznych elit które doszły do władzy w wyniku akumulacji kapitału. I jak takie elity pogodzić z brakiem hierarchii?
@Drakii:
Tak, wybrałyby się same.

Różniłoby się celem. W kapitalizmie elity chcą się "nachapać". Tutaj elity miałyby działać na rzecz dobra wspólnego.

Brak hierarchii wcale nie jest immanentną cechą komunizmu. Zdejmij klapki z oczu i poczytaj coś.
@Drakii: nie gorsze niż obecny wyzysk biednych przez elity, zapewniony na poziomie państwowym, regulacyjnym.

Swoją drogą, zupełnie nie o tym był wątek, a ja sam jestem bardzo daleko od bycia zwolennikiem komunizmu.
Natomiast doceniam go jako abstrakcyjną, utopijną wizję społeczeństwa.
Ponadto te doktryny wiele zmieniły i wniosły w niektórych aspektach pozytywne rzeczy.
Prawo pracy, ograniczenie godzin pracy, ubezpieczenia społeczne etc.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Hound: hmm czyli dla was autorytetami są zbrodniarze jak Stalin czy Mao, którzy jedynie zaszkodzili waszej utopijnej idei, a Jezus który pokojowo szerzył "komunizm" wśród wiernych jest już wrogiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)