Wpis z mikrobloga

Hej, tworzę nowy artykuł o panelach na podczerwień i potrzebuję konsultacji.

Czy podczerwień tworzy jony ujemne? Wszędzie wszyscy piszą, że panele na podczerwień są zdrowie, bo przy okazji jonizujemy powietrze. Tylko, że...

1) Żaden producent nie podaje ILE jonów się tworzy. Kilka? Kilka milionów? Zero informacji.
2) UV i fale krótsze mogą jonizować, światło widzialne nie jonizuje, a IR ma niższą energię niż widzialne.
3) Na liczbach: częstotliwość drgań podczerwieni od 300 GHz do 400 THz. Promieniowanie jonizujące ma częstotliwość drgań powyżej 8*10^14. https://pl.wikipedia.org/wiki/Promieniowanie_niejonizujące

Wniosek: panele na podczerwień nie tworzą jonów ujemnych, a informacje na stronach internetowych o tym, że "Ujemna jonizacja powietrza wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i sprawność psychofizyczną." można włożyć między bajki.

Kto ma inne zdanie?

#budujzchaferem #jonizacja ;) #fizyka
  • 9
@chafer: Na tych matach się nie znam, ulotki przeleciały mi przez ręce ale nie brałem tego pod uwagę, bo nie chce żeby siedząc w salonie przed tv z jednej strony mi bylo ciepło, a z drugiej zimno;)

Co do jonizacji to odpowiem Ci na chlopski rozum w oparciu o wykształcenie mocno chemiczne. Po pierwsze z jakich atomów to te jony mają powstawać - z cząsteczek tlenu, azotu czy co tam piszą?
@Menorzinho: Dzięki! Obejrzane. Świetny film, brakowało mi takiego źródla.
@Nivele: Ha, o oczyszczaniu się z toksyn to nawet nie doczytałem :) Mnie rozwaliło jak na kilku stronach napisali, że w inkubatorach dla noworodków używa się ogrzewania na podczerwień więc to jasne, że to jest najzdrowsze ogrzewanie!

Przy okazji wyłapałem jeszcze coś: "Ciała o temperaturze zbliżonej do temperatury pokojowej (a także z dość szerokiego zakresu powyżej i poniżej tej temperatury) emitują
@chafer: Dokładnie, polapales o co mi chodzi, bo to jak twierdzić że skoro masz akumulator w samochodzie, to masz auto elektryczne ale o wiekszym zasięgu niż tesla. A sprawność to jak to przy elektrycznych źródłach bywa: cop=1.

Btw możesz gdzieś tam w poradnikach swoich dopisać żeby przed zalaniem fundamentów przyleciał elektryk bednarke rozłożyć, bo ja o tym doczytałem dzień po;) Nawet nie robiąc instalacji odgromowej ma sie uziom na lata, bo
@Nivele: Fakt, dodam o uziomie w drugim wydaniu książki :)

A co do podczerwieni: producenci chwalą, że są bardziej oszczędne, ponieważ ogrzewają się ściany, a nie powietrze -> temperatura może być więc niższa przy tej samej temperaturze odczuwalnej.

I tu mamy półprawd, bo:

- Powietrze jest ogrzewane przy samym promienniku. No nie może być inaczej. :) Panel na podczerwień nie tworzy 100% promieni podczerwonych.
- Jeżeli ogrzewana jest ściana, to oddaje
@chafer: A komfort jaki jest takich rozwiązań? Jak zamontujesz to na scianie wewnetrznej gdzie i tak ciepło się dłużej utrzymuje, a na ścianie zewnętrznej nie, bo część od razu uleci, to jaki masz gradient temperatury w pokoju? Myślę że podczas 2-godzinnego filmu kiedy siedzisz w jednej pozycji może być to upierdliwe. Zwłaszcza że teraz modne są przeszklenia po 4-5m, w których tego nie zamontujesz, więc na suficie? Jednak zostane przy podlogowce,
@Nivele: O właśnie! A na stronach przeczytasz, że ogrzewanie na podczerwień jest najbardziej korzystne, bo ogrzewa równomiernie :)

Ps Mogę ci przesłać gotowy artykuł do wglądu przed publikacją?
@Nivele: "żeby przed zalaniem fundamentów przyleciał elektryk bednarke rozłożyć"

Ha, właśnie przygotowuję drugie wydanie mojej książki i siłą rzeczy czytam to, co kiedyś napisałem i okazuje się, że o tym też pisałem - chociaż nieco pośrednio: "Elektryk może zwrócić uwagę na uziom fundamentowy, który jest możliwy do wykonania właśnie na etapie fundamentów. Jeżeli budujesz dom bez planu i szukasz elektryka podczas budowy stanu surowego, to na wykonanie uziomu jest po prostu