Wpis z mikrobloga

#mirkowyzwanie #bydgoszcz #pomnik #historia

Cześć! Dostałem taki zestaw zadań:

1. Zrób zdjęcie trzech pomników i opisz ich historie i znaczenie
2. Weź udział w jednorazowych zajęciach w dyscyplinie sportowej, której nigdy nie próbowałeś (np. samoobrona, krav-maga, taniec, siłownia etc.)
3. Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku.

Postanowiłem wykonać pierwsze i korzystając z ładnej pogody wybrałem się na spacer po mieście. Pozostałe dwa pomniki w komentarzach.

Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej
Projektant: Franciszek Masiak
Data odsłonięcia: 05.09.1969
Miejsce: Stary Rynek, Bydgoszcz
Historia i znaczenie: Pomnik powstał w hołdzie dla ofiar faszyzmu w czasie II wojny światowej i upamiętnia między innymi ofiary egzekucji, których dopuścili się hitlerowcy wobec Bydgoszczan na Starym Rynku 8 i 9 września 1939 roku. Po ogłoszeniu konkursu na pomnik w 1963 roku, wybrano projekt przedstawiający postać bogini Nike. Do jego realizacji nigdy jednak nie doszło, a monument który obecnie możemy oglądać na bydgoskim Starym Rynku był początkowo przeznaczony dla uczczenia bohaterów warszawskiego getta. W 2018 roku miała miejsce renowacja oraz przeniesienie pomnika na północno-zachodni narożniku rynku. Dzięki temu odsłonięty został ratusz widoczny na zdjęciu w tle. W 2019 obłożono cokół czarnym granitem, a podczas rewitalizacji Starego Rynku w sąsiedztwie pomnika na wysokości przebiegającego przez Bydgoszcz osiemnastego południka, stanął zegar na którym można odczytać "czas bydgoski" różniący się o 12 minut od czasu środkowoeuropejskiego.
Pobierz Abciu - #mirkowyzwanie #bydgoszcz #pomnik #historia

Cześć! Dostałem taki zestaw za...
źródło: comment_t0252fEAQOtqJDNHZyJrYBUkD11PZGJa.jpg
  • 5
Przechodzący przez rzekę
Projektant: Jerzy Kędziora
Data odsłonięcia: 01.05.2004
Miejsce: ul. Mostowa, Bydgoszcz
Historia i znaczenie: Pomnik został odsłonięty 1 maja 2004 roku, czyli w dniu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Pięćdziesięcio kilogramowa rzeźba balansuje na stumetrowej linie rozpiętej między brzegami Brdy w centrum Bydgoszczy. Przedstawia ona mężczyznę z przepaską na biodrach trzymającego w dłoniach żerdź i strzałę. Strzała ta nawiązuje do Łuczniczki, czyli jednego z najbardziej znanych bydgoskich pomników i symboli
Pobierz Abciu - Przechodzący przez rzekę
Projektant: Jerzy Kędziora
Data odsłonięcia: 01.05...
źródło: comment_4QHLhDczeWrceTYhwDI04YGSqqpDwOMw.jpg
Ławeczka Mariana Rejewskiego
Projektant: Michał Kubiak
Data odsłonięcia: 14.09.2005
Miejsce: ul. Gdańska, Bydgoszcz
Historia i znaczenie: Pomnik upamiętnia Mariana Rejewskiego. Urodzonego w Bydgoszczy wybitnego kryptologa i matematyka, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, czyli maszymy szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. Jej makieta leży na ławce obok niego. Niestety, pomnik od czasu do czasu pada ofiarą wandali, którzy wyrywają mu z rąk wykonany z brązu notatnik. Większość sprawców udaję się jednak szybko
Pobierz Abciu - Ławeczka Mariana Rejewskiego
Projektant: Michał Kubiak
Data odsłonięcia: 14...
źródło: comment_hHuub8PuZilwEMnFnmpBSGMtD635bBGU.jpg