Wpis z mikrobloga

#100smiesznychwiosek

Sezon 3

Dzień 61/100

Czasem słyszysz taki bullshit, że aż łapiesz się za głowę.

Bierzgłowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Łubianka

Wieś leży ok. 20 km od Torunia.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Bierzgłowo to 264 z czego 49,2% mieszkańców stanowią kobiety, a 50,8% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 4,1% mieszkańców gminy.

Na uwagę zasługuje zamek zbudowany pod miejscowością Bierzgłowo.

Jest to jedna z najstarszych obronnych budowli krzyżackich – gotycki zamek, wzniesiony w latach 1270–1305 w miejscu wcześniejszego grodu z 1260 r., zniszczonego przez Litwinów w roku 1263. Początkowo siedziba komturów bierzgłowskich; wielokrotnie niszczony i odbudowywany; w latach 1475–1840 własność rady miejskiej Torunia, odbudowywany w stylu neogotyckim w roku 1860, na początku XX wieku i w okresie międzywojennym.
Po II wojnie światowej mieścił się tutaj dom opieki społecznej. Od 1992 roku właścicielem zamku jest Diecezja Toruńska, pod opieką której po dziś dzień trwają prace restauratorskie.

Zamek składa się z zamku głównego (siedziby komtura), pełniącego funkcje gospodarcze przedzamcza oraz wieży bramnej. Zamek główny (wysoki) jest dwuskrzydłowy (refektarz i kapitularz), dwa jego boki są zamknięte kamienno-ceglanymi murami w nieregularny czworobok. Wjazd do zamku wysokiego odbywał się przez bramę w murze obwodowym. Od wschodu, południa i zachodu zamek otoczony jest fosą (obecnie suchą), od strony północnej znajduje się przedzamcze, na terenie którego znajduje się przebudowany w XIX wieku budynek gospodarczy z XIV wieku oraz dwa późniejsze budynki. Przedzamcze jest otoczone kamiennym murem, w którym od północy znajduje się główna brama wjazdowa z neogotyckim szczytem, a w narożu północno-zachodnim baszta.

W murze północnym zamku wysokiego znajduje się, pochodzący z około 1300 roku, portal z ceramicznym trójpolowym tympanonem o niepewnej ikonografii (postać jeźdźca na koniu, której towarzyszą 2 rycerze). Ta najstarsza zachowana rzeźba na terenie Prus zaliczana jest przez niektórych historyków do najcenniejszych dzieł ceramicznej plastyki średniowiecznej Europy.

W 1930 roku (ponownie 1957 roku) zamek został wpisany do rejestru zabytków. Jest uważany za jeden z najlepiej zachowanych zamków krzyżackich.

Z powodu licznej zabudowy wokół zamku tereny te wydzielono od Bierzgłowia tworząc sąsiednią wioskę o nazwie Zamek Bierzgłowski – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Łubianka.

#kujawskopomorskie #ciekawostki #zamki
MechanicznyTurek - #100smiesznychwiosek 

Sezon 3

Dzień 61/100

Czasem słyszys...

źródło: comment_m3XjXK8OcXSTjizpj0w0gxP9tKcEaMVH.jpg

Pobierz
  • 2