Wpis z mikrobloga

Dzień dobry,
byłem u optyka na zbadanie wzroku oraz u optometrysty na dobranie soczewek ale różnica w ich badaniu jest dość znacząca i boję się, że w jednym przypadku pogorszy mi się wzrok. Badania zostały wykonane między sobą z przerwą dwumiesięczną.

Okulista:
OP: +0,500 / +0,500 125*
OL: 0,000 / +0,500 60*

Optometrysta:
OP: +1,250 / -0,750 30*
OL: +1,000 / -0,750 155*

Teraz stosuję trzeci dzień soczewki dobrane przez Optometrystę i wzrok mi się męczy w dosłownie 3h, a już po założeniu widzę gorzej niż bez okularów. Ogólnie bez okularów i soczewek widzę bardzo dobrze, jedynie problemem jest ból głowy po dłuższej pracy na komputerze.
Tak to przez 5 lat stosowałem okulary ze szkłami dobranymi przez Optyka i pomiędzy rozpoczęciem ich noszenia oraz badania z teraz mój wzrok się ani nie pogorszył ani nie polepszył.
Różnica jest znacząca jeżeli chodzi o sferę, cykl i oś w obu przypadkach.

Powtórzyć badanie u innej osoby? Trzeciej? Jaki skutek może przynieść stosowanie się do zaleceń Optometrysty jeżeli do tej pory stosowałem okulary od Optyka?

#okulary #medycyna #optyk #soczewki
  • 8
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kaczmarejloooo: z tego co widzę to osie i cylindry są dla obu kompletnie różne... o mocach nie mówiąc... powinny być zbliżone ale nie identyczne... pytanie który z nich takie magiczne wartosci wyczarował... miałeś u każdego badanie maszyną?
@kaczmarejloooo: To nie jest opinia medyczna!
Optyk coś mi tam zmierzył.
Kupiłem oksy według jego zaleceń i coś było nie tak. Ogólnie noszę okulary okoł 12 lat (?) i zmieniłem optyka, bo poprzedni się przeniósł. No to skumałem się ze znajomym akurat optometrystą i mi zrobił badanko i cudownie się czuję w oksach dobranych przez niego
@BOOTanick: Tak, u każdego miałem pomiar sprzętem. U Optometrysty wydaje mi się, że badanie było bardziej zaawansowane - ale oceniam to okiem osoby, która się nie zna na tych sprzętach. Dodatkowo Optometrysta już na początku ocenił, że mam bardzo małą wadę wzroku przy dziwnym układzie astygmatyzmu i nie będzie dało się dobrać soczewek. W tym przypadku boję się, że po prostu na siłę chciał mi znaleźć soczewki, abym zakupił je w
@kaczmarejloooo: biorąc pod uwagę fakt, że wyniki jednego badania podane są w plusowej notacji cylindra a drugie w minusowej (czyli następuje przeliczenie zarówno osi, jak i sfery) to wyniki nie są takie drastycznie różne: https://4oczy.pl/kalkulator/
Dodatkowo moce dla okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych są zazwyczaj różne i biorą pod uwagę odległość soczewki od rogówki. Najlepiej skonsultuj całość z optometrystą, który z zasady jest lepszym specjalistą w kwestii doboru korekcji.
@GloomySunday dziękuję serdecznie, teraz rzeczywiście widać że jest zupełnie podobnie.
Dzis już mi aż tak soczewki nie przeszkadzają, ale widze rzeczywiście gorzej niż na poprzednich okularach. Nie jestem w stanie rozpoznać obrazków na swiatlach dla pieszych np światła zielonego rowerzysty.

Na pewno zgłoszę to lekarzowi w piątek na wizycie