Wpis z mikrobloga

Wspomnienie z dzieciństwa, śmietanowiec, czyli proste ciacho z niewielu składników.
#pieczzwykopem #gotujzwykopem


Biszkopt:
3 jajka
3/4 szklanki mąki pszennej
0,5 szklanki cukru
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

Masa:
śmietana 18% u mnie jeden kubek 400g
3 łyżki cukru
2 łyżki żelatyny
0,5 szklanki wody
1 opakowanie cukru wanilinowego
1 puszka brzoskwiń w syropie

Ciasto:
Białka ubijamy ze szczyptą soli, dodajemy stopniowo cukier i po jednym żółtku. Przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia i dodajemy do masy miksując na niskich obrotach. Ciasto przelewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy przez 20-25 minut w 180 stopniach.

Po ostygnięciu biszkoptu odcinamy wierzchnią warstwę i nasączamy delikatnie biszkopt. Tu już zależnie od upodobań, może być alkohol (wódka), przegotowana woda z sokiem z cytryny, albo napar z czarnej herbaty z cukrem, ja wybrałam to ostatnie. Pamiętać o tym by płyn do nasączenia był ostudzony.

Masa:
Rozpuścić żelatynę w ½ szklanki gorącej wody, ostudzić. W tym czasie odsączyć porządnie brzoskwinie i pokroić w kostkę.
Wymieszać za pomocą miksera cukier ze śmietaną, następnie dodać cukier wanilinowy i żelatynę. Dodać brzoskwinie i wymieszać łyżką. Masę przelewamy na biszkopt i do lodówki.

Po zastygnięciu można zalać galaretką (zrobiona zgodnie z instrukcją na opakowaniu, ale ze zmniejszoną ilością wody). Ja poszłam na łatwiznę i rozpuściłam czekoladę z łyżką mleka. Zamiast brzoskwiń można dzień wcześniej zrobić 2-3 rodzaje galaretek, dobrze stężone pokroić w kostkę i dodać do masy zamiast brzoskwiń.
Zmorka - Wspomnienie z dzieciństwa, śmietanowiec, czyli proste ciacho z niewielu skła...

źródło: comment_ML1mH1dd6jBxPeBfWiabzLH8eChyNesy.jpg

Pobierz
  • 2