Wpis z mikrobloga

Wykonywał ktoś z Was hydroizolację ze szlamów mineralnych jednoskładnikowych lub dwuskładnikowych np. Mapelastic? Czy można to zostawić jako warstwę wierzchnią bez dodatkowej warstwy zabezpieczającej? Na to pójdą podkładki, a na nie gres 2cm gruby więc nikt po tym chodzić nie będzie. Nie wiem, czy to wytrzyma UV wpadające przez fugi lub nie zostanie uszkodzone przez podkładki.

Robię balkon w technologii tarasu wentylowanego, czyli płytki nie będą klejone ale będą na podpórkach a woda spływa pod płytkami. Nie wiem na jaką izolację się zdecydować. Najprostsze w zastosowaniu i w miarę przystępne cenowo wydają się szlamy mineralne jak np. Mapelastic. Papa nie wiem jaka, PVC i EPDM ciężko dostać.

Czy to prawda, że jeżeli balkon jest ocieplony to trzeba go traktować jak "taras nad pomieszczeniem ogrzewanym" i w związku z tym hydroizolacja powinna mieć pewną dyfuzyjność dla pary wodnej uwięzionej pod hydroizolacją?

#budujzwykopem #budownictwo #remontujzwykopem #remont
  • 12
@geszue: w karcie technicznej mapelastic jest napisane że jest odporny na promienowanie uv więc spokojnie można go zostawić bez okładziny ceramicznej. I możesz go stosować na taras nad pomieszczeniem ogrzewanym.
@marekkwl: dzięki, czyli jego wytrzymałość po związaniu jest na tyle dobra, że podkładki nie narobią w nim dziur jak np. w papie? A jeżeli chodzi o stosowanie nad pomieszczeniem ogrzewanym to ten... znaczy się że jest jednostronnie dyfuzyjny dla pary wodnej? Podejrzewam więc, że jedyny problem to będzie równo go ułożyć na balkonie w 2 warstwach.
@geszue: Po związaniu ciężko go uszkodzić. Takie połączenie gumy i zaprawy cementowej. A jak chcesz żeby równo wyszedł to wurównaj sobie wcześniej podłoże np. zaprawą wyrównującą.
@marekkwl: jastrych mam płaski jak stół, ale kompletnie nie mam ręki do powierzchni płaskich, więc obawiam się, że "tu dam grubiej, a tam cieniej" :) ale moze sie uda

A jeszcze zapytam... jastrych muszę szlifować np. "garnkiem" przed nałożeniem masy uszczelniającej? przetarłem go następnego dnia po wylaniu pacą styropianową, żeby zerwać mleczko i zwiększyć chropowatość. Słyszałem jednak, że wykonawcy szlifują cały jastrych na balkonie i potrafią na to zużyć ze 2
@geszue: powiem szczerze, jeszcze nie zdarzyło mi się szlifować równego jastrychu pod warstwę hydroizolacji. jastrych sam w sobie ma wystarczającą przyczepność. No chyba że masz jakieś rozwarstwiające czy łuszczące się miejsca to wtedy tak. To nie tynk gipsowy czy anhydryt, które należy szlifować. Ale jak chcesz to spokojnie 1 garnek ci wystarczy do tego, nawet najtańszy. To się tak szybko nie zużywa. A hydro daje się wygładzić nawet ładnie. Dasz radę.
Mam świeżo budowany dom - dach plaski pokryty EPDM oraz taras i balkony też pokryte - w sumie to takie 2 baseny bo EPD wyciągnięty na ściany/attyki w których są spusty w dół. Jeśli chodzi o EPDM to materiał jest świetny. Elastyczny, odporny i dobrze się klei/uszczelnia. Robila mi firma Barel Managment -Barel Managment z Zabrza. Można też u nich kupić sam materiał (ale to w sumie bez problemu np. na