Wpis z mikrobloga

Chciałbym kupić sobie serwer NAS.
Aktualnie wykorzystuję router (Archer C5 z openwrt + samba) z podpiętym dyskiem USB do przechowywania mediów które odtwarzam na Xiaomi Mibox. Chciałbym korzystać z NAS do powyższej funkcji + zrobić sobie backup plików z PC + mieć do nich dostęp z sieci bez włączonego ciągle komputera.

Co w takim razie opłaca się kupić?

Czytałem, że synology mają najlepsze oprogramowanie. W grę wchodzą też opcje DIY, ale obawiam się że nie zaoszczędzę w ten sposób + będzie duży pobór prądu.

#nas #komputery #siecikomputerowe #mibox
  • 15
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ddiazepam: płyta na atom, 3 dyski w RAID-5 działa spoko, miejsca na swoje dane 1.5TB. do tego syncthing z wersjonowaniem jako ciągły backup 4 kompów i 2 telefonów. Nie zamieniłbym na gotowca.
@ddiazepam: ADAX płyta lol :D w każdym razie chciałem żeby to było wydajne bo szyfrowanie + soft RAID (a w razie odbudowy RAID5 mieli cpu) . Trafiona gdzies na olx, za paredziesiąt pln, żeby było smieszniej ucieszyłem sie że PCIx ma bo na rynku 95% mają starenkie PCI . Pobór prądu mi obojętny bo i tak potrzebuje, a po drugie dwa z backupów to za piniondze także co miesiąc sie "amortyzuje"
robekk1978 - @ddiazepam: ADAX płyta lol :D w każdym razie chciałem żeby to było wydaj...

źródło: comment_uVOkV6c7WguS6ysj6ZgfCxxHgNyj8Tcn.jpg

Pobierz
@ddiazepam: Używam terminala HP Thin Client t5570e, które wylicytowałem na Allegro za 1 zł od jakiegoś gościa, który przywiózł elektrozłom z Niemiec. Dokupiłem zasilacz za 10 zł, okazało się, że działa i był na nim Windows 7 Embedded. Na terminalu jest nawet naklejka licencyjna z kodem. Terminal jest słaby, ale do domowego NAS się nadaję, ma 4 GB pamięci flash wewnętrznej, 1 GB pamięci RAM i procesor VIA Nano U3500 1
W grę wchodzą też opcje DIY


@ddiazepam: Od 2 lat u mnie w domu stoi serwer na FreeNAS, oprócz funkcji NAS serwer też robi mi za host VM (mam tam np. Ubuntu + pi-hole). CPU i3-6100, 3xWD RED 2TB. MSI B150M PRO-VDH (chyba), 16GB RAM i dwuportowa Intelowa sieciówka. To co się dało kupiłem używane. Bez dysków zapłaciłem około 1200 zł.

W iddle wciąga około 28W, jak coś z niego pobieram