Wpis z mikrobloga

Wołam @naprawalaptopow i wszystkich ktorzy moga coś pomóc w kwestii związanej z #laptop.
Otóż mam przed sobą Asusa r510l, który wyłącza się po 30 minutach od uruchomienia, NIezależnie od systemu, nawet w biosie. Wykluczone zostały kwestie przegrzewania a googiel podpowiedział że chodzi o IME - Intel Management Engine, (trojan sprzętowy intela) który prawdopodobnie wykrywa jakiś problem w konfiguracji i dlatego po 30 minutach "okresu grace" które user ma na naprawienie problemu następuje shutdown. I tu mam problem, bo nie wiem co dalej. Sflashowałem bios na najświeższą wersję (04.2019), kombinowałem szukając jakichś trików z podmianą sterowników do IME (problem w tym że nie ma co podmieniać bo na poziomie Windowsa w managerze urządzeń w ogóle nie widać urządzenia IME - wg netu powinno być widoczne). W biosie mam tylko opcję Intel AntiTheft - niezależnie czy włączona czy wyłączona problem nie ustaje.

Czy ktoś spotkał się z takim problemem, albo chociaż trochę podobnym?
#laptopy #laptop #intel #naprawalaptopow
  • 9
@naprawalaptopow: zgaduję że nie jest to do zrobienia z poziomu jakiegoś softwareowego flash-toola, albo jest, tylko niebezpieczne. Pewnie lepiej uzyć programatora, ale po pierwsze trzeba mieć takie narzędzia, po drugie - jako że to laptop to nie wiem, kość się wylutowuje, czy podłącza się gdzieś z poziomu płyty?
No i jeszcze trzeba pewnie mieć konkretny bios... :/
Dużo tych wątpliwości, za dużo jak na laika. Jak oceniacie kosztowność takiego zabiegu, jeśli
@naprawalaptopow tego sie obawialem. Niestety wlasciciel laptopa wycenia go na jakies 500 pln, co stawia sens operacji pod znakiem zapytania... intryguje mnie jeszcze przyczyna takiego stanu rzeczy. Podobno nikt nie dlubal przy biosie, wiec dziwne ze tak sam z siebie zeswirowal...