Wpis z mikrobloga

@apj_983: kiedyś też zacząłem filologie angielska, lecz odpuściłem po pierwszym roku. To czy jest ciężko zależy od poziomu. U mnie na uczelni poziom był wysoki, także niektóre przedmioty były naprawdę przerąbane.
Zrezygnowałem dlatego, że był duży nacisk na właśnie literature i kulture co mnie irytowało, w dodatku tak naprawdę uczysz się wtedy języka od początku.
Przez ten kierunek zacząłem się bać mówić po angielsku bo na zajęciach ktoś Cię non stop
  • Odpowiedz
@kylasek: Właśnie dojścia do podobnych wniosków się obawiam tbh. Chociaż uwielbiam siedzieć i dłubać w tekstach i tlumaczeniach, wiec mam nadzieję, że chociaż specjalizacja mnie trochę uratuje (tłumaczeniowa). Tak czy siak, dzięki za info((oo))
  • Odpowiedz
@apj_983: Mam nadzieję, że Ci się uda, ale u nas na roku 99% osób myślało, że zostanie tłumaczami, a wszyscy skończyli na innych kierunkach/w szkołach językowych. Nie ma popytu wielkiego na tłumaczy, stawki są śmieszne, ciężko się przebić do branży, ostatecznie większość studentów na szybko zmienia speckę na ostatni moment, żeby złapać chociaż kursy pedagogiczne i zarabiać normalne pieniądze w prywatnych szkołach. Tłumaczenia jako takie to też w 99,99% nie dłubanie
  • Odpowiedz
@pianinka: O ile nie będą robić wielkich problemów ze zmianą specjalizacji, to o to sie nie boję, bo wcale aż tak uparta tylko na tłumacza nie jestem ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Głownie martwię się właśnie samym wyglądem studiów. Nie dość, że każdy naokoło mówi jakie to nieprzyszłościowe, to jeszcze naczytałam się pierdół na różnych forach jak dużo nauki i jakie to wybitnie trudne studia, że zaczęłam wątpić,
  • Odpowiedz
@apj_983: No teraz to już wiele nie zmienisz, zobaczysz niedługo sama czy to dla Ciebie :) Ja żałuję wyboru tych studiów i faktycznie uważam, że są nieprzyszłościowe, ale są ludzie, którzy się w tym odnajdują czy tak zaczynają kochać niektóre aspekty, że nawet na uczelni zostają ;) To nie są wybitnie trudne studia, nauki jest faktycznie więcej niż na studiach ekonomicznych/matematycznych, ale taka specyfika studiów humanistycznych, dużo wkuwania. Ostatecznie wszystko zależy
  • Odpowiedz
@kylasek:

Rozumiem, że w podstawie programowej był nauka akcentu RP, ale w pewnym momencie zdawało mi się to bez sensu.


Wytłumaczysz dlaczego bez sensu?
Nie mieliście do wyboru innych akcentów?
  • Odpowiedz
@Xing77: Dostajesz złotą łopatę za odkopanie tematu sprzed roku XD
No bez sensu, mozesz wycwiczyc pewne rzeczy ale jezeli od dziecka nie mowisz po ang (i to nie tak ze w przedszkolu uczyles sie kolorów tylko po prostu za guwniaka nie spedzales czasu z native speaker'em) nie masz szans mowic w 100% z takim akcentem(chyba ze poswiecisz cale zycie na to). Masz napewno troche zajec odnosnie innych akcentow i dialektów, aczkolwiek
  • Odpowiedz
@kylasek: Ale na filologiach angielskich masz przecież wybór amerykańskiego akcentu, więc w czym problem? Chyba, że u Ciebie nie ma, to co innego. Nie miałem na myśli innych akcentów angielskich, a te standardowe RP/GenAm. No i nie jest miłym obrażać osoby które wybrały właśnie wersję amerykańską. Sądziłem, że to dla Ciebie bez sensu, bo RP, którym i tak średnio kto mówi w Anglii. Znam osoby które właśnie nie lubią tego akcentu
  • Odpowiedz
@kylasek: Przeczytałem cały. Wiem, że skończyłeś. Dziwne tylko, że nie miałeś opcji wyboru. Nie podoba mi się ten prześmiewczy ton. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Tak z ciekawości, którym się posługujesz na co dzień, i który byś polecił do nauki dla nie-filologa, samouka?
  • Odpowiedz
@Xing77: Sorry, ale naprawde ten kierunek po latach mnie bawi, tak samo jak cala jego otoczka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Posługuje sie akcentem polskim XD nikt nie daje #!$%@? o gadanie z akcentami, wazne zebys to robil plynnie i zrozumiale. Polecam sie uczyc po prostu jezyka, a sluchajac angielskiego sam sobie wyrobisz :) (a jak koniecznie chcesz wiedziec to ogarnij sobie GenAm)
  • Odpowiedz
@kylasek: Każda filologia opiera się na tym samym (z wyjątkiem angielskiej i niemieckiej, bo tu język trzeba już znać). Nie wiem co w tym może być zabawnego, ale cieszę się, że nie robisz tego czego naprawdę robić nie chcesz. :)
  • Odpowiedz