Wpis z mikrobloga

#bios #komputery #plytaglowna #gigabyte #ryzen

Mirki.
Kupiłem płytę główną B450 AORUS ELITE i procesor RYZEN 5 3600. Żeby razem zadziałały muszę zaktualizować BIOS.
Na stronie _https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450-AORUS-ELITE-rev-10/support#support-dl-bios_ są wszystkie wersje BIOSu wraz z opisami po prawej stronie.
Przy niektórych aktualizacjach jest zapis o tym, żeby zaktualizować chipset:

Note : Update AMD Chipset Driver 18.50.16.01 or later version before update this BIOS.


a przy aktualizacji F40 zapis:

Before update BIOS to F40, you have to install EC FW Update Tool (B19.0517.1 or later version) to avoid 4DIMM DDR compatibility on 3rd Gen AMD Ryzen™ CPU.


Czy w związku z tym potrzebuje zainstalowanego Windowsa, żeby zaktualizować chipset, zainstalować EC FW Update Tool i koniec końców zaktualizować BIOS?
  • 11
@Ademu:

Bios nie potrzebuje sterowników, tylko system.

Też tak uważam. Tylko dlaczego dali informację o tym, że przed aktualizacją BIOSu muszę zaktualizować chipset? I dodatkowo jeszcze jakiś program EC FW Update Tool.
Załóżmy, że zrobię wszystko tak jak piszą: zainstaluje najpierw windowsa, żeby zainstalować aktualizację chipsetu i ten program. Następnie zaktualizuje BIOS i będzie wszystko OK. Po roku stwierdzę, że robię format C:. Instaluję czystego Windowsa (czyli bez aktualnego sterownika chipsetu
@khris23 To jest raczej informacja dla ludzi, którzy mają starsze procki i chcą zrobić update. Zresztą, za rok, to Windows będzie miał wbudowane nowsze stery. Masz w ogóle Ryśka 1/2, żeby zrobić update? Bo ta płyta chyba nie ma opcji, żeby to zrobić bez procka.
@Ademu:

To jest raczej informacja dla ludzi, którzy mają starsze procki i chcą zrobić update. Zresztą, za rok, to Windows będzie miał wbudowane nowsze stery.

Czyli śmiało mogę aktualizować poszczególne wersję BIOSu po kolei?

Masz w ogóle Ryśka 1/2, żeby zrobić update? Bo ta płyta chyba nie ma opcji, żeby to zrobić bez procka

No niestety nie ma opcji aktualizacji BIOSu bez procesora. Na olx mam upatrzony używany Athlon 200GE za
@Ademu:

W sklepie powinni Ci zrobić, podobno coś koło 5 dyszek to kosztuje (może taniej) a nie bawisz się z olx. IMO mniej kłopotu.

Niestety płyta już w drodze. Stwierdziłem przy zakupie, że sam to zrobię. Dopiero potem doczytałem, że potrzebuje jakiś procek starszej generacji.
@rukh:

Nowe płyty MSI B450 mają update poprzez USB.

No ale niestety B450 AORUS ELITE nie ma update przez USB.

@Ademu:
Miałeś rację. Nowe płyty przychodzą już zaktualizowane do nowszego BIOSu. W moim wypadku F40, także Rysiek śmiga aż miło :)
Jeszcze dostałem odpowiedź od supportu Gigabyte. Zostawię tutaj, może komuś się kiedyś przyda:

Jeśli aktualizacji BIOS dokonujemy przed instalacją systemu operacyjnego nie ma konieczności instalacji EC FW Update tool. Jeśli BIOS jest starszy niż F32 aktualizujemy BIOS do F32. Następnie aktualizujemy BIOS do najnowszej wersji po czym instalujemy system operacyjny.