Wpis z mikrobloga

Hej,

Wie ktoś może w jaki sposób liczy się siłowniki hydrauliczne teleskopowe? Najprostsze obliczenia z prawa Pascala: ciśnienie * powierzchnia tłoka nie dają wyników zgodnych z przedstawionymi przez producenta.
Na przykład: siłownik HYVA. Wyniki dopiero zgadzają się w momencie wykonania obliczeń w drugą stronę czyli wyliczenie obciążenia na siłowniku z maksymalnej masy wywrotu (skrzynia + ładunek) i podanych zależności geometrycznych.
Czy dobrze wnioskuję, że bardziej liczy się tutaj wyboczenie (to też rzutuje na średnicę kolejnych stopni) niż maksymalna siła generowana przez siłownik?

#hydraulika #inzynieria #mechanika #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 5
@RedLine: Nie miałem okazji jeszcze pracować i liczyć teleskopowych, ale na logikę właśnie w ten sposób powinno się to dobierać. Im dłuższe wysunięcie siłownika, tym mniejsza siła unosi maksymalną masę wywrotu, ale też wzrasta obciążenie wyboczeniowe. Dodatkowo w zależności od geometrii zmienny będzie kąt wywrotu (?, nie mam pewności czy to poprawna terminologia) a tym samym skok siłownika, długość wyboczeniowa i siła generowana przy danym ciśnieniu.

Na szybko znalazłem dobór takiego
@narwi dzięki za pomoc. Myślałem, że uda mi się zrobić jakieś w miarę proste obloczenia ale będę się raczej musiał posłużyć gotowymi danymi z katalogów. Widzę, że jest coś ciekawego pod tym linkiem który wysłałeś ale dopiero jutro nad nim siądę.
@RedLine: Daj znać jak coś ciekawego doczytasz, sam chętnie się douczę.

Zauważyłem też, że popełniłem babola w poprzednim wpisie. Oczywiście siła (wypadkowa) generowana przy danym ciśnieniu i różnym kącie wychylenia siłownika będzie ta sama - to składowe będą inne.. :)
@narwi: Mogę już z bardzo dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że chodzi o wyboczenie.

Z analizy katalogu, tego co wysłałeś i HYVY wynika, że im mniej stopni (czyli mniejsza długość) tym większe dopuszczalne obciążenie przy takim samym ciśnieniu. Najlepiej to witać w katalogu PENTY

Dodatkowo znalazłem obliczenia wyboczenia dla siłownika i wykres odporności na wyboczenie w Festo Didactic (swoją drogą fajny pdf - przedostatni link)

Obliczenia

Coś z teorii

Teoria i obliczenia -