Wpis z mikrobloga

  • 2
#astronomia #astronomiaodkuchni #kiciochpyta

Cześć Astromirki,

od dawna fascynuje mnie to, co mam nad głową. Zawsze to była jednak wyłącznie fascynacja. Teraz chciałbym przekuć ją w jakąkolwiek wiedzę.

Czy możecie polecić mi jakieś opracowanie - książkowe lub internetowe - z elementarnymi zagadnieniami na temat astronomii? Od czegoś trzeba zacząć.

Podstawy geograficzne mam, tzn. jestem w stanie opisać ruchy Ziemii, pozorną wędrówkę Słońca po orbicie i na przykład policzyć czas miejscowy. Choć to oczywiście wiedza na poziomie szkolnym to może nie będzie trzeba odsyłać mnie do podręczników od geografii?

Z góry dzięki za podpowiedzi.
  • 6
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@demoglobalniehiperanalnie Dzięki za link, ale to, co opisał autor nie jest do końca satysfakcjonujące. Nie mam na razie wystarczającej wiedzy żeby skakać po kanałach i artykułach, tylko muszę zacząć od spraw elementarnych.
  • Odpowiedz
@Visius: "Astronomia ogólna" Rybki, "Astronomia w geografii" MIetelskiego, "Gwiazdy, galaktyki, życie" Shu, "Astronomia z astrofizyką" Kreinera, "Wybrane zagadnienia z astronomii" też Kreinera, "elementy kosmologii dla nauczycieli studentów i dociekliwych uczniów" Sokołowskiego... Trochę tego jest. A jak jesteś z Krakowa, to spytaj o możliwość uczestniczenia jako wolny słuchacz na wykładach z "Astronomi ogólnej i sferycznej" oraz "Podstaw Astronomii" lub "Astrofizyki Obserwacyjnej II" (w Obserwatorium Astronomicznym UJ).
  • Odpowiedz