Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Mireczki, jak rozwiązać kwestię rolet? Zostawić na etapie budowy dokładnie tyle miejsca na okna ile jest w projekcie czy 19-20 cm więcej na wysokość? Planuje mieć rolety i czytałem że zostawienie większej ilości miejsca (właśnie te 19-20 cm) pozwoli na lepszy montaż rolet, który sprawi że nie będzie mostków termicznych oraz możliwe będzie serwisowanie rolety od wewnątrz.

Prawda to czy jednak iść standardowym torem i zrobić tyle miejsca ile jest w projekcie i skorzystać z prefabrykowanych nadproży? Jak zostawię te 19-20 cm więcej to wtedy nadproża prefabrykowane mogą się już nie zmieścić i będą wtedy zalane razem ze stropem.

#budownictwo #budujzwykopem #rolety
  • 11
  • Odpowiedz
@Rst00: A to nie jest tak, że właśnie roleta z dostępem od środka jest mostkiem termicznym i przy większym wietrze możne nawet wiać w domu? Ja miałem powiększone otwory okienne, ale potem poczytałem, wstawiłem styropian i dałem rolety z dostępem od zewnątrz.
  • Odpowiedz
@darek-jg: dzięki

@szynka_reksia: to chyba zależy, jak masz kasetę podtynkową to wtedy w tym miejscu masz mało styropianu (bo miejsce styropianu zajmuje kaseta) i chyba większa szansa na mostek niż przy montażu kasety nadprożowej bo zawsze masz pełne ocieplenie na całej powierzchni (chyba).
  • Odpowiedz
@Rst00: zostaw 19-20 cm nad każdym oknem i będzie okej. Aczkolwiek...osobiście jestem zwolennikiem dawania skrzynek na zewnątrz w warstwie ocieplenia. Czemu? Nie masz żadnych mostków. Pomiędzy nadproże a skrzynkę dajesz 2 cm xps'a. Jeśli jest to zwykła roleta, na zwykłe okno to masz około 14-16 cm, + 2 cm xps'a i zostaje 2-4 cm na przykrycie zewnętrzną warstwą ocieplenia. Zakładając, że dajesz 20 styropian co w tych czasach jest absolutnym minimum...
  • Odpowiedz
@Sckb: tak, planuje 20 cm styropianu. "Specjaliści" mnie namawiają na 15 cm ale będę robił tak jak w projekcie - 20 cm. Gdybyś robił dla siebie to którą metodę byś wybrał? Jeszcze mogę to zmienić ale nie wiem która opcja ma więcej plusów niż minusów. Gdybym zostawił te 19-20 cm miejsca nad oknem a później jednak by mi się całkiem odwidziały rolety to co wtedy? Będzie duży problem czy niekoniecznie i
  • Odpowiedz
@Rst00: u siebie robiłem na zewnątrz. Ja w planie miałem 15 cm styropianu a dałem 20. Różnica w cenie żadna ale oszczędność na ogrzewaniu ogromna. Co do wypełnienia tej luki to u mnie nad drzwiami zostało 20 cm dziury, bo majstry licho wymierzyli. Gość od drzwi wstawił w to wypełnienie - płyta plastikowa z wypełnieniem w środku (xps chyba) a tynkarze od środka dali styropian, siatkę i nic się do dziś
  • Odpowiedz
@Rst00: Rolety montowane są „na oknie” a okno wystaje 1-2 cm za mur. Przy 20 cm ocieplenia zmieści ci się wszystko. Pod rolete, od strony nadproża wkłada się jakaś mega super matę która przy grubości 2cm, ma taki sam współczynnik co 20cm wełny.
  • Odpowiedz