Wpis z mikrobloga

  • 1284
Dlaczego bierze się w ogóle pod uwagę wyroki jakiegoś "sądu biskupiego"? To tak, jakby jakiś koks z siłowni zabił jakiegoś ziomeczka i zanim został postawiony przed sądem to nad jego losem gdybał Sąd Sterydowy. Kto by traktował to poważnie? XD To czemu traktuje się poważnie jakieś wewnętrzne teatry pracowników Kościoła?
#bekazkatoli #religia #wiara
  • 35
  • Odpowiedz
@Viscop: kościół to coś więcej niż kult żyda. to przede wszystkim gigantyczna wpływowa organizacja. polacy zawsze dobrze wychodzili na sojuszu z kościołem. odwrócenie się może być dużym błędem - lepiej mieć takiego sojusznika niż wroga. nawet kosztem ukorzenia się

@Bover: jakby było to by się nie utrzymało tyle czasu
  • Odpowiedz
@skinrunner: niby dlaczego? Geocentryzm jest głupi, ale to przekonanie utrzymywało się niezwykle dużo czasu. Z tego powodu powinniśmy najnowszą wiedzę astronomiczną badać najpierw według zasad geocentryzmu, a dopiero później zgodnie z obowiązującą wiedzą naukową?
  • Odpowiedz
@whiteglove: Komicznym jest jak opisałaś moje przemyślenia, ale nie umiesz ich obronić.
Ale do rzeczy:

kościół istniał zanim powstało państwo polskie więc bardziej "niepoważny" jest sąd świecki


@skinrunner: Powagi się nie mierzy czasem, ale skoro o czasie mowa, to zanim KK przyszedł na ziemie polskie, to sądownictwo już istniało. Polanie na pewno mieli jakieś formy wymierzania sprawiedliwości. Zresztą wątpliwe by władza sądownicza Mieszka różniła się po chrzcie jakoś specjalnie od tej przed. Pewnie prymitywne, ale i sądy kościelne we wczesnym średniowieczu też wybitne nie były. Co więcej sądownictwo kościelne i świeckie miało dość odrębną
  • Odpowiedz
@Halbr: nie wiem czy zauważyłeś, ale odniosłem się do groma innych przykładów, gdzie nic nie jest umocowane w niczym, poza dobrowolnym poddaniem się jurysdykcji organizacji, jakiej jesteśmy członkiem.

Chyba nie powiesz mi, że mój argument jakoby istniała masa organizacji, która sprawuje quasi wymiar sprawiedliwości na podstawie i w granicach swojej kompetencji wobec swoich członków, a poddają się oni temu orzecznictwu zupełnie dobrowolnie, jest błędny, a KK jest tutaj dziwnym ewenementem?

@whiteglove: poniekąd tak, zajmują się. Jeżeli członek danej organizacji dopuścił się złamania prawa lub obyczaju, tudzież wewnętrznych zasad, i rzutuje to na jego renomę czy tym podobne, to de facto zajmuje się osądzeniem takiego delikwenta w granicach swojej kompetencji. Jeżeli członek partii dobierał się do dziecka, to obok procesu sądowego, ma też proces przed sądem koleżeńskim partii, gdzie decyduje się o pozbawieniu go pewnych praw, nałożeniu pewnych obowiązków, czy nawet zawieszeniu czy wydaleniu go ze swojej grupy. Patrz: pewien poseł PO który został wydalony z partii przez sąd koleżeński za to, że swego czasu poczynił seksistowski komentarz wobec
  • Odpowiedz
  • 0
@p0lybius Ale sens tego wszystkiego jest taki, że niech sobie oni ten wymiar sprawują, tylko że to nikogo z zewnątrz nie powinno obchodzić i normalnie dana osoba powinna być sądzona.
  • Odpowiedz
@Halbr: a czy jest wobec tego inaczej? Bo właśnie taki jest wydźwięk tej wypowiedzi — sądy czy prokuratura nie ścigają gwałcicieli, bo wolą ich oddać pod sąd biskupi, albo że sąd biskupi przejmuje właściwości sądów powszechnych.
  • Odpowiedz
  • 0
@p0lybius Oficjalnie nie, natomiast lewacy się nad tymi sądami skupiają i nad ich wyrokami, co jest bzdurne, bo co to ich obchodzi co robi KK prywatnie.

Istnieje też możliwość, że OPka nie rozumie tego co wyczytała w moim komenatrzu na mirko wcześniej (https://www.wykop.pl/wpis/43700571) i sformułowala swój wpis na błędnym założeniu, że sąd kościelny ma jakąś władzę świecką.
  • Odpowiedz
kościół to coś więcej niż kult żyda. to przede wszystkim gigantyczna wpływowa organizacja. polacy zawsze dobrze wychodzili na sojuszu z kościołem


@skinrunner: Nic dziwnego, to przestępcza organizacja więc pieniędzy im nie brakuje. Polacy nigdy nie wyszli dobrze na "sojuszu z kościołem", na dodatek to sojusznik mocny tylko w słowach, co pokazał już dawno Stalin pytając papież ile ma dywizji pancernych. Już pomija kuriozum gdzie ziemię daje się kościołowi(Watykanowi) a ludzie
Viscop - > kościół to coś więcej niż kult żyda. to przede wszystkim gigantyczna wpływ...

źródło: comment_s1yh1zSX1Wwdq8OUV3RFjxBOB1GwvVnX.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@niedoszly_andrzej: @skinrunner:

Prawo rzymskie na którym wzorowano dzisiejsze przepisy prawa, istniało setki lat przed chrześcijaństwem.

Tak więc prawo było pierwsze później religia.

Nie zapominajmy że wiara katolicka powstała długo po narodzinach stolarza z Betlejem.
  • Odpowiedz