Wpis z mikrobloga

Cześć, czy ktoś z was może zajmuje się montażem czy może posiada kocioł firmy Metal-Fach? Posiadam kocioł na ekogroszek, praktycznie nówka, bo ma niecały miesiąc i mam z nim problem.

Po pierwsze to kocioł ma problemy z odpalaniem. Zazwyczaj odpala się dopiero za 3 razem, a i bardzo często zdarza się, że i 3 próba kończy się niepowodzeniem. Zostało to zgłoszone i w przyszłym tygodniu ma przyjechać serwis i to naprawić. Gość, który to montował, do czasu przyjazdu serwisu ustawił taki tryb, że piec ma mieć minimalną temperaturę 60 stopni, przez co nie będzie się cały czas rozpalał od zera.

Natomiast chciałem zapytać o coś innego. Kiedy mam ustawiony pogodowy tryb mieszacza wody, to temperatura zadana mieszacza ustawia się na około 25 stopni. Przy takim ustawieniu nie ma opcji, żeby dom nagrzał mi się do temperatury 23 stopnie. Poszperałem trochę w ustawieniach i zmieniłem krzywą grzewczą mieszacza z 0,8 na 1,5. Temperatura zadana mieszacza zmieniła się na 34 stopnie. Kaloryfery co jakiś czas robiły się takie "letnie", ale co z tego skoro przez 1,5h nadal nie miałem wymaganej temperatury 23 stopnie w domu. Zmieniłem ustawienia jakieś Korekty równoległej(???), na wartość +3 i tym sposobem temperatura zadana mieszacza zmieniła się na 39 stopni, ale temperatura przy termostacie stanęła na około 22,1 stopnia i ani myśli dobić do 23.
Co jest grane?
Jak to powinno być skonfigurowane?
Co to jest współczynnik korekcyjny temperatury pokojowej? Jaką powinien mieć wartość?
Jak to wszystko ze sobą współgra?
Dlaczego ta zadana temperatura mieszacza jest taka niska? Wyłączyłem na chwilę sterowanie pogodowe i ręcznie ustawiłem temperaturę zadaną mieszacza na 50 stopni - momentalnie zrobiły się gorące kaloryfery.

#piec #ekogroszek #ogrzewanie #dom
  • 5
@bielu000:
Jeśli rozpala się za którymś razem z kolei jest coś źle ustawione w trybie rozpalania. Za mala wstępna dawka/nadmuch ewentualnie problem z ciągiem.
Co do pytania z osiąganiem temperatury to podstawowe pytanie, jak wygląda instalacja? Głowice termostatyczne na grzejnikach są?
@LaGrossa: Nie wiem o jakich głowicach mówisz, ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. Natomiast może będziesz znał odpowiedź na nurtujące mnie pytanie.

Mam coś takiego jak sterowanie w trybie pogodowym. W trybie tym nie mogę zmienić temperatury zadanej mieszacza oraz kotła. Jak rozumiem ten tryb to takie full auto, gdzie piec oraz mieszacz dostosowuje temperatury tak, aby miał w domu te np. ustawione przeze mnie 23 stopnie? Bez włączonego tego trybu
Sterowanie pogodowe w tym sterowniku można włączyć oddzielnie dla kotła i dla obiegu mieszającego. Po włączeniu sterownik kotła będzie ustawiał temp. kotła/mieszacza w zależności od odczytu temperatury zewnętrznej i wybranej krzywej grzewczej. Krzywa grzewcza to charakterystyka mówiąca sterownikowi jaką temperaturę ma ustawić przy jakiej zewnętrznej. Im wyższa krzywa grzewcza tym ustawianie temperatury będą wyższe. W instrukcji od sterownika jest rysunek przedstawiający krzywe grzewcze i jak każda różni się ustawianymi temperaturami.
Pogodówka steruje
@LaGrossa: Rozumiem, dziękuję za informacje. Aktualnie mam zamontowany termostat pokojowy więc wnioskujac z tego co piszesz - dzięki temu termostatowi sterownik powinien dostosować temperaturę kotła oraz mieszacza tak aby ogrzać dom do zadanej temperatury. O krzywych czytałem. Powiedz mi proszę jeszcze jedno - czy serwisant nie wprowadza w takim razie w błąd wyłączając sterowanie pogodowe i twierdząc że tak ma być? Dla mnie włączone sterowanie pogodowe = full auto, natomiast przy
Teoretycznie nie wprowadza w błąd. Sterownie pogodowe ja swoje plusy i minusy i w 95% przypadków nie jest stosowane. Szczególnie przy dużych różnicach temperatur np zimno w nocy, ciepło w dzień w takim układzie bardzo często następuje nadmierne wychłodzenie/wygrzanie budynku dlatego w dużej większości sterowanie pogodowe jest wyłączane temperatura kotła i mieszacza ustawiana na "sztywno" a ustawiane duże obniżenie od termostatu pokojowego. Termostat w takim układzie pilnuje temperatury zadanej i w momencie