Wpis z mikrobloga

ok, serious mode;

jeśli według was płaca minimalna na poziomie 4000zł spowoduje katastrofę gospodarczą, to w takim razie jaki jest sens naszego bogacenia się uczciwie skoro zajmie to nam ponad 50 lat by w ogóle te marne 900€ zobaczyć na oczy?

jeśli mam być szczery to z pkt widzenia przedsiębiorcy ten pomysł mi się podoba o ile spadną koszta utrzymania, dzięki temu wyjdę na zero oraz na plus bo odbije sobie na niewielkiej podwyżce cen której ludzie nie odczują na tyle by się ode mnie odsunąć

polski złoty nie śmierdzi, a jeśli ludzie mają zarabiać wreszcie na tyle normalnie by ich było stać na wydanie 350€ lekką ręką to jestem na tak i oby to weszło

edit;

wiecie że po roku tej podwyżki wejdzie do nas 10x więcej firm? bo ludzie będą mieli legalnie kasę i tylko dlatego nie było tu inwestycji

#polityka #bekazpisu #socjalizm #neuropa #4konserwy #wybory
  • 63
  • Odpowiedz
@jacieniemog28: nie spowoduje. Trochę zwiększy i tak sporą inflację, dzięki czemu te 4000 będzie w tym 23 warte tyle co teraz 3000.

Katastrofę spowodują ogromne stałe wydatki budżetowe na socjal (wcześniejsze emerytury, 500+, inne pomysły) w sytuacji jak gospodarka siądzie (a w końcu siądzie, bo będzie kryzys - co kilkanaście lat jest).
  • Odpowiedz
@jacieniemog28: Jeśli wzrost płacy jest powodowany tylko za pomocą ustawy a nie przez środowisko gospodarcze to niestety nie jest to dobra sytuacja. Jasne, nie będzie katastrofy czy bankructwa ale prowadzenie państwa w taki sposób powoduje że rozwój jest bardzo spowolniony.
  • Odpowiedz
@phts: dzieciaku... zejdź na ziemię, pieniądz to tylko środek wymiany, płace muszą być na tyle wysokie by ludzie mogli się utrzymać i z tego żyć, jak myślisz czemu niemcom wystarczy 1600 brutto? czemu mają samochody i domy?
  • Odpowiedz
Trochę zwiększy i tak sporą inflację, dzięki czemu te 4000 będzie w tym 23 warte tyle co teraz 3000.


@tell_me_more:

założę się o cokolwiek że tak nie będzie, dzisiaj mimo socjalu ceny żywności spadają albo utrzymują się na stabilnym poziomie, róznica w inflacji jest na poziomie paru gorszy, w najgorszym wypadku paczka brokułów będzie kosztować 1€ a słoik ogórków 2,5€ ale generalnie jeśli sytuacja kosztowo zarobkowa będzie dobra [a pis dalej
  • Odpowiedz
@tell_me_more: jeżeli myślisz, że to jest jedyny skutek, to nieźle, dodatkowo nieźle, żeby w te 2 lata z 4000 siła nabywcza spadła do 3000, jaka to stopa inflacji będzie musiała być ?
  • Odpowiedz
@jacieniemog28: Bez argumentów, od razu obrażanie ;)
Najlepszy przykład tak bezsensownej polityki: Przez 4 lata gwałtowny wzrost pensji minimalnej spowodował że koszty życia mocno wzrosły. W 2015 średnio wydawałem na zakupy koło 800 zł, w chwili obecnej nie jestem wstanie zamknąć się w 1200 zł.
  • Odpowiedz
@jacieniemog28: do 2023 jest 4 lata.

Przy średniej harmonicznej inflacji 6% w 4 lata będzie 26% inflacji, czyli właśnie 4000 będzie warte tyle co 3000 teraz.

1.06^4=1.26

Dziś inflacja jest 2,90% a chyba się zgodzisz, że pomysły PIS ją zwiększa?

Źródło: https://www.bankier.pl/gospodarka/wskazniki-makroekonomiczne/inflacja-rdr-pol

Nawet przy założeniu żadnego wzrostu inflacji - 4000 w 2023 będą warte tyle co 3567 dzisiaj, bo:

4000/(1.029^4) = 3567
  • Odpowiedz
@bagielek: kochane dziecko, miesięczne obroty jednego oddziału supermarketu to ponad 10 mln złotych [z kilkuset na całym mazowszu]

gdyby w tym kraju istniał normalny system podatkowy gdzie najpierw się odlicza koszta potem płaci podatek to byś nawet teraz zarabiał 4000zł pracując na magazynie bo to jest żaden wydatek tak samo jest z resztą firm czy to mniejszych czy większych

zapewniam cię że jak ludzie zaczną zarabiać te 4tys to nie będzie
  • Odpowiedz
@tell_me_more: to jest inflacja r/r dla lipca, w tym roku inflacja będzie na maksymalnie poziomie 2,2 %, w przyszłym max 3% (a weźmy 3,5%), 2021 to spadek, wytłumienie programów socjalnych, de facto, dla maksymalnego odchylenia NBP od progu inflacyjnego (3,5%) skala Twojego błędnego szacowania to całe 500zl.
  • Odpowiedz
przypominam że obciążenia podatkowe w tym kraju są mniejsze niż w niemczech, więc brak płacy na poziomie niemieckim na magazynie czy kasie czy innych pracach fizycznych jest zwykłym dojeniem frajerów

do tego nie potrzeba technologii bo to praca fizyczna
  • Odpowiedz