Wpis z mikrobloga

@Piz-dur: nie. Nie warto tracić ciągłości historycznej z językiem, którym rozmawiano jeszcze całkiem niedawno. Poza tym rozróżnienie ch-h jest całkiem żywe w dialektach wschodnich i niektórych śląskich. A odmiana u na o oraz ż na r byłaby kompletnie z dupy
  • Odpowiedz
@rrdzony: Bardzo mało ludzi to rozróżnia, przyzwyczają się bez problemu. U byłoby ogromnym uproszczeniem przy nauce języka, bo nikt by się nie zastanawiał właśnie, czy się odmienia, czy nie, bo i tak zawsze by się odmieniało na O. Z Ż/RZ byłoby to samo. Kwestia przyzwyczajenia, moim zdaniem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 21
@Piz-dur: dokładnie. Będzie chwila bólu dupy jak w tym fragmencie gazety, a kolejne pokolenie będzie miało to w dupie. W razie czego dalej mogliby czytać stare teksty, bo nie ma różnicy w wymowie słów, tylko wystarczyło by im wytłumaczyć, że rz =ż itd.
Dialektami nie ma się co przejmować, bo to w końcu dialekty.
  • Odpowiedz
W razie czego dalej mogliby czytać stare teksty, bo nie ma różnicy w wymowie słów, tylko wystarczyło by im wytłumaczyć, że rz =ż itd.


@boguchstein: ciągle składasz literki, czy co? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie obraź się, ale nikt nie czyta rz jako ż, ale rzeka jako "żeka" a nwet całe zdania czy konstrukcje. Nie czytasz litera po literze, ale w myślach rzucasz wzrokiem na całe wyrazy.
  • Odpowiedz
@JimNH777: dlatego napisałe przecież, że dla nas byłaby to zmiana, ale dla przyszłych pokoleń byłoby to już oczywiste, że jest żeka, żebro, żąd itd. Myślę, że dość szybko dałoby się przestawić. Coś jak z nauką języka obcego, z tym że, odchodzą wszystkie inne elementy. Język to podstawowe narzędzie komunikacji, więc powinniśmy usuwać debilizmy i nieogarnięcie ludzi z dawnych epok, a nie ciągnąć kompatybilność wsteczną. Królem debilizmów i tak jest angielski, w
  • Odpowiedz
@rrdzony: no jest pewnie z 5 osób w Polsce, które faktycznie to odróżniają i używają w mowie potocznej xd Z tym, że to dialekty obecnie i nie ma sensu się szczególnie przejmować, że gdzieś tam ktoś wymawia ł jako l itd.
  • Odpowiedz
@boguchstein: nieprawda, spowoduje to duże braki logiczne w deklinacji. O wiele bardziej pożądaną byłaby reforma alfabetu, pozbycie się tych poniemieckich dwuznaków, Czesi zrobili jakieś 600 lat temu, a Południowi Słowianie później:
Ż -> Ž
Sz -> Š
Rz -> Ř
Cz -> Č
  • Odpowiedz
@rrdzony: nasza deklinacja to i tak pomieszanie z poplątaniem i morze wyjątków, a dla native speakera polskiego nie ma to w zasadzie znaczenia. Można się pozbyć i tego i tego, nie widzę problemu, byle by uprościć zasady i zmniejszyć ilość wyjątków. Tylko, że czeskie Č to jest coś na granicy Ć i Cz(miliebyśmy wtedy dwie bardzo podobne litery Č i Ć tak samo z resztą oprócz Ř) , tak samo jak
  • Odpowiedz
dlatego napisałe przecież, że dla nas byłaby to zmiana, ale dla przyszłych pokoleń byłoby to już oczywiste, że jest żeka, żebro, żąd itd.


@boguchstein: Dla mnie w sumie jest dosyć oczywiste że żebro piszemy przez "ż" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Delfin17: to dobrze, dla mnie też, a jak to się ma do tematu? Wszystkie te wyrazy (niektóre jak żebro z "ż", aktualnie też z "ż") byłby po prostu w słowniku w tym samym miejscu i nie razi mnie żeka itd. Mam podkreślanie wyrazów w przeglądarce, spokojna twój rozczochrana( ͡° ͜ʖ ͡°) Dla kogoś za 25-30 też byłby oczywiste, jak zapisać gżegżółka, rzeżucha i generalnie każde słowo ze
  • Odpowiedz
@boguchstein: W sumie język to część kultury, i można się zastanawiać po co go upraszczać. Na dobrą sprawę możemy wprowadzić jezyk urzędowy angielski i powoli się przerzucać. Za 2-3 pokolenia nikt nie będzie pamiętał o polskiej mowie. Tylko zasadnicze pytanie czy warto?
  • Odpowiedz
@Delfin17: część kultury, która się zmienia cały czas. Język jest żywą częścią. Zakładam, że jak nie znasz zbyt dobrze hhistorii języka polskiego, to w ogóle nie obchodzą cię zmiany, które nastąpiły tylko w ostatnich 200 latach i nijak nie wpływa na twój los reforma ortograficzna z 1936 roku i ni jak obchodzą cie początki ortografii z ~XII-XV w.(oprócz wartości historycznej), gdzie zapisywało się czasami kilka dźwięków tą samą literą :D Tak
  • Odpowiedz