Wpis z mikrobloga

@JezelyPanPozwoly: mieszkam od kilku lat w Olsztynie, ale pochodzę z drugiego końca Polski i do tej pory nie mogę zrozumieć o co w tym chodzi. Dlaczego ludzie z Elbląga dają takie #!$%@? o Olsztyn podczas gdy w Olsztynie nikt nawet o Elblągu nie wspomina? xD Nigdy nie słyszałem nawet by ktokolwiek z niego żartował tak jak np. węglojady śmieszkują z Sosnowca czy łodzianie ze Zgierza i Pabianic.
@wysuszony: Elbląg po upadku komuny stracił w ogóle na znaczeniu. Kiedy był tam Zamech (w którym w szczycie formy pracowało ~10 tyś ludzi) to była techniczna perła, dostawca śrub, przekładni i sterów dla wszystkich stoczni w kraju. Turbin na cały blok wschodni. Potem nie dość, że po prywatyzacji wszystko się rozsypało, to jeszcze późniejsza reforma województw i utrata statusu miasta wojewódzkiego (na rzecz Olsztyna) dobiła to miasto kompletnie.
@wysuszony: @resuf @Rurecki jestem z Elblaga i gdyby nie mecze ze Stomilem to nie wiedzialbym o niecheci do Olsztyna ¯\_(ツ)_/¯ . #!$%@? a nie kompleksy, czytajac niektore wpisy na portelu mozna wnioskowac, ze Olsztyn jako miasto wojwodzkie ma w dupie E-g i zgarnia profity dla siebie. Pewnie stad ta niechec... gdyby to byla prawda to jasne, ze Olsztyn nie ma co dyskutowac o Elblągu
To od czasu reformy administracyjnej z 99 r. kiedy Elblążanie mieli nadzieję, że przyłączą Elbląg do Pomorskiego, ale niestety połączono w Olsztynem w Szuwarowo-Bagienne. :) Jest takie przekonanie, że Olsztyn jako stolica województwa bierze większość finansowań województwa i innych dotacji państwowych, a Elbląg na tym dużo traci.
@wysuszony: eskalacja konfliktu nastąpiła po przyznaniu Olsztynowi statusu miasta wojewódzkiego. W tym czasie Olsztyn był dziurą zabitą dechami (dosłownie), a Elbląg jednym z większych miast. Teraz Olsztyn się rozwija, a w Elblągu stagnacja która podsyca nienawiść
@su1ik: wiesz, ja urodziłem się w nieistniejącym już województwie częstochowskim i nie znam nikogo kto aż tak byłby cięty na Katowice jak ludzie z Elbląga na Olsztyn, mimo iż sytuacja podobna bo Częstochowa to taki Śląsk jak z Elbląga Warmia ( ͡° ͜ʖ ͡°).
@su1ik: problem w tym że w Internecie na ten temat jedyne co można znaleźć to właśnie takie komentarze jak zamieścił OP, zero rzeczowych informacji popartych danymi liczbowymi i nie tylko ( ͡° ͜ʖ ͡°). Nawet na Wiki jak czytam o Elblągu to jest fragment oczywiście bez przypisu jak to wszyscy protestowali żeby tylko nie być w warmińsko-mazurskim. W zasadzie jak to czytam to mam wrażenie że komentujący
@wysuszony: co ty szukasz, że znaleźć nie możesz? Poszukaj po liczbie ludności, budżetach takich danych szukaj. Poza tym komunikacyjnie Olsztyn to była padaka (dopiero niedawno otworzyli ekspresówkę) dojazd do Gdańska zajmował o wiele mniej czasu. No i pomorskie jest bogatsze od warmińsko-mazurskiego. Współpraca między Gdańskiem a Elblągiem też była wypracowana (m. In. W służbie zdrowia). Zmiany mogły się nie podobać bo były na minus
@su1ik: liczba ludności w latach obowiązywania obu tych województw (licząc od 1975 roku, bo wcześniej Elbląg nie był miastem wojewódzkim) zawsze znacząco przeważa na korzyść Olsztyna, więc co mi dają te liczby? Budżetów niestety nie znajdę bo nie wiem gdzie szukać.
@su1ik: poza tym trochę mi się to wszystko śmieszne wydaje jako "outsiderowi" że naprawdę w Elblągu ktoś myśli że w pomorskiem byłoby tak bardzo lepiej gdy nie dość że mamy całe trójmiasto do obdzielenia hajsem, a nie sam Gdańsk to jeszcze ze Słupskiem trzebaby walczyć o pieniądze. Sądzę że tak samo by pluli jadem tylko w kierunku tamtych miast.
@wysuszony: pewnie tak, ale ty nie wiesz jak te miasta wyglądały wtedy, a jak wyglądają obecnie. Olsztyn zrobił mega progres, fajnie jeziora wykorzystali, może się podobać życie tam