Wpis z mikrobloga

Zagadka, z jakie książki i jakiego autora pochodzą poniższe cytaty:

„W mechanizacji nie dokonał się w średniowieczu żaden postęp jakościowy. Niemal wszystkie używane wówczas maszyny były opisane przez uczonych epoki hellenistycznej, najczęściej przez aleksandryjczyków, którzy często podawali również w zarysie ich teorię naukową [...]"

„Dziedzina techniki jest niewątpliwie tym odcinkiem życia średniowiecznego, na który inna cecha ówczesnej umysłowości, niechęć do «nowinek», oddziałała z największą hamującą postęp siłą. Wszelkie innowacje tu jeszcze bardziej niż gdzie indziej uchodziły za rzecz zdrożną, traktowano je jako grzech"

inb4: Sam nie zgadzam się z tymi opiniami, a autor w innych miejscach sobie przeczył

#historia #sredniowiecze
  • 5
@BRTM: Na pewne usprawiedliwienie Le Goffa, choć zgadzamy się obaj, że walił tutaj niczym łysy grzywą o kant kuli: on to pisał przed wydaniem prac Jeana Gimpela czy Alistaira Crombie, które zrewolucjonizowały postrzeganie rozwoju technologicznego w średniowieczu. A jak się piszę syntezę tej wielkości, co Kultura średniowiecznej Europy, to jednak w dużej mierze opiera się o opracowania innych specjalistów w temacie, bo — choć *@*Brzytwa_Ockhama usilnie próbuje — nie sposób
Pobierz
źródło: comment_MfyjfIayC2wapFQ5AZv4HkwBsIc79wZt.jpg
@OjciecMarek: Ehhh, chciałem sobie przeczytać Wójcika. Z tej serii czytałem podręcznik Manteuffla do średniowiecza.

@trymvs chyba przesadza z zapatrzeniem nauki renesansowej na starożytność. Spora część nauki renesanoswej to przecież prostowanie wyobrażeń pozostałych po starożytnych.