Wpis z mikrobloga

Mam do przeniesienia gniazdko. Normalnie bym się nie martwił - ale pod to gniazdko będzie podłączony piekarnik 2kW i mikrofala 0,8kW. Problem też w tym, że przewody są aluminiowe i muszą być zmostkowane. Pomyślałem sobie o kostkach wago, myślicie, że to dobre rozwiązanie? Wtyczki na 4 gniazda, dwa gniazda w kostce pod zmostkowanie a ostatnie gniazdo pod przeciągnięcie nowego przewodu już miedzianego, i jedno gniazdo przerwy.
Myślicie, że to zda egzamin? W kostki oczywiście wpuściłbym dedykowaną pastę do przewodów aluminiowych.

#elektryka #elektrykapradnietyka
  • 12
@RobertKowalski: Przekrój przewodu to 2,5mm, więc teoretycznie 25A, choć bezpieczniki domowe pozakładane na 10A a na klatce schodowej bodajże na 20A

Choć tak naprawdę do tych 3kW nigdy nie dojdzie, bo piekarnik i mikrofala nie będą chodzić non-stop na pełnej mocy.
@LrPrl natomiast jeśli chodzi o połączenie to oczywiście wago, najlepsze to do połączeń linki (z wajcha).

Natomiast paste uważam za niepotrzebna. W starej instalacji są dziesiątki miejsc gdzie jest odsloniete aluminium i działa to 40lat.

Jakbyś robił coś teraz nowego w aluminium to faktycznie pasta miałaby sens a w takim starociu to jak naklejanie nalepek na zardzewiałego malucha
@LrPrl: @Mirkomil: Ja uważam, że ta pasta się przydaje. I nie dlatego, że połączenie pracuje "w powietrzu", a dlatego, że większość osób które przerabia takie instalacje nie raczy zdrapać wierzchniej warstwy żyły aluminiowej (czyli głównie tlenku aluminium). Pasta poprawia styk oraz zabezpiecza przed dalszą korozją takiego miejsca.
@LrPrl: Dopuszczalne jest 8A na mm2 w alu, ale trzeba wziąć pod uwagę, że wyginając przewód aluminiowy osłabia się go i w najcieńszym miejscu może z 2,5mm2 zrobić się nawet 1mm2.
@Mirkomil: WAGO listwę łaczącą ma z miedzi, korozja elektrochemiczna aluminium połączonego z miedzią, z wykorzystaniem wilgoci z powietrza, nastąpi bardzo szybko. Pasta jest jak najbardziej wskazana i zalecana przez wago.
@czarny_i_zly: Niemniej jednak, chwilowe maksymalne obciązenie rzędu 2kW wytrzyma, bo w końcu piekarnik przez ile, 5 minut się nagrzewa? I wtedy pracuje pulsacyjnie i to też nie na wszystkie grzałki więc spoko. Mikrofala i piekarnik raczej razem chodzić nie będą, ale nawet jeżeli to 3kW to jest maks i ani grama więcej i też nie dłużej jak kilka minut.
Pasta też wydaje się konieczna, w końcu połączenie miedź-aluminium nie jest zbyt
@RobertKowalski: @Mirkomil: @kozi966: @czarny_i_zly:
Wołam czysto informacyjnie - moje połączenie dało radę! Nic się z nim nie dzieje. Tylko okazało się, że jest inne słabe ogniwo - że w sumie są 3 gniazdka po drodze zmostkowane, i to które jest pierwsze - puściło. W sensie, nie było ruszane od myślę, że ponad 10 lat bo było wszystko OK. Niestety czas zrobił swoje i połączenie już nie było tak