Wpis z mikrobloga

Jak nie płacić ZUS w Polsce? To bajecznie proste, jeśli zarabiasz u zagranicznych zleceniodawców. Załóż sobie spółkę Delaware. Oczywiście, by być legalnym, bo rezydencja podatkowa jest w Polsce, normalnie płacisz podatki w Polsce (19%). Tak, taka spółka może być kontrolowana w Polsce, ale zasady kontroli są niejasne, w praktyce możesz im przedstawić ile zarobiłeś i tyle. Nie mogą żądać szczegółów. 19% jest od zagranicznej dywidendy.

Automatycznie odpada Ci ZUS. Oczywiście, jeśli ZUS wynosi 1500zł, to tak średnio warto. Jeśli natomiast zniosą limity ZUS dla działalności gospodarczej, to będzie jedna z metod #!$%@? z systemu, oprócz faktycznej migracji. Delaware to spółka transparentna podatkowo, nie służby do omijania podatków, bo IRS i tak raportuje do US, co tam masz. Pozwala jednak #!$%@?ć z ZUSu :)

#programista15k #podatki #zus #pieniadze #polska
  • 37
  • Odpowiedz
@yggdrasil: nie wiem o co Ci chodzi. Wypłacasz dywidendę ze spółki Delaware, a ona jest opodatkowana stawką zerową dla wspólników niebędących rezydentami USA. W praktyce, w USA płacisz zerowy podatek. Jako, że mamy umowy z USA o wymianie danych, a spółka jest transparentna podatkowo. Idziesz do US, składasz specjalny PIT, gdzie masz dywidendę zagraniczną i płacisz 19%. Jesteś czysty.

W teorii, US może Cię wezwać, by przeprowadzić kontrolę takiej spółki.
  • Odpowiedz
@yggdrasil: $500 - Stripe Atlas, i $200 rocznie za raport księgowy, księgowość prowadzisz programem online, masz godzinę wsparcia miesięcznie od księgowego (chyba $60/miesiąc za to)

mówię, że to nie jest super opłacalne dla ZUS 1500zł, ale jak zniosą ryczałtowy i jednocześnie limit ZUS, to się okaże, że co niektórym zus #!$%@? do kosmicznych wartości miesięcznie :D
  • Odpowiedz
@yggdrasil: to nie jest takie proste - no #!$%@? mać ;) nie ma nic prostszego :D oO, bo wykopek powiedział, że nie jest takie proste, gdzieś coś przeczytał i tyle. Po prostu wypłacasz i księgujesz jako dywidenda.
  • Odpowiedz
@prohackuser: Tylko nadal nie jest to takie proste. Zakładamy, że masz kontrakt i pracujesz dla kogoś przez swoją spółkę. To ta spółka musi Cię zatrudnić, bo kim by świadczyła usługi? Jakby to co mówisz było takie proste to w Polsce byłoby tak samo. Pracowałbyś dla spółki w zamian za dywidendę co miesiąc.
  • Odpowiedz
Po prostu wypłacasz i księgujesz jako dywidenda.


@prohackuser: Robisz tak? Ktokolwiek tak robi? Dlaczego dywidenda ze spółki z USA gdy w niej pracujesz jest spoko, ale nie da się tak zrobić ze spółką w Polsce? CIT jest niski, a i tak pracuje się głównie dla spółek.
  • Odpowiedz
@yggdrasil:
To oprócz spółki zatrudniasz się na 1/8 etatu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ZUS 8x mniejszy, a NFZ normalny.
(tak wiem że OP nie ma racji, bo jakby miał to by w Polsce wszyscy na spółki przechodzili)
  • Odpowiedz
@prohackuser:
Chyba mówisz o OP?
Bo ja nic o spółce nie pisałem. Nie mam pojęcia jak działa spółka i jakie się tam płaci podatki. Pisałem wyłącznie o NFZ.
  • Odpowiedz
@prohackuser: Ponawiam pytanie, robisz tak albo ktoś tak robi? Czy tylko naczytałeś się w necie? Jeżeli byłaby to prawda to połowa IT by tak robiła.
Co do CIT to jest płacony od dochodu. Spółka zarabia 100k, daje Ci pensję 100k, dochód wynosi 0 i podatek też 0...
  • Odpowiedz
@yggdrasil: #!$%@?, bo jakbyś miał pensję 100k, to zaraz przyszedłby ZUS i zakwestionował Twoją spółkę jako fikcję, dlatego nikt nie robi tego w Polsce
nie robię tego jeszcze, ale znam osoby, które to robią
  • Odpowiedz
@piernikwkropki: nie warto, on miesza spółki polskie, gdzie masz 9% CIT i pierdylion możliwości zakwestionowania istnienia spółki jako fikcja/działanie na szkodę spółki, ze spółka zagraniczną, której nikt nie może kontrolować i która ma zerowy CIT...nadal nie rozumie, dlaczego w Polsce nikt tego nie robi

odpowiadam @yggdrasil: bo Polska to chlew obsrany gównem, gdzie każdy na Ciebie dybie i istnieje milion możliwości #!$%@? Cię za fikcyjne działania
  • Odpowiedz