Wpis z mikrobloga

@Pogostemon: 40x40x40, jakieś 54 litry netto odliczając podłoże. Muszę jeszcze ze dwa amano dołożyć i chyba przejść z kaskady na kubełek o większym przerobie żeby ograniczyć glony, aczkolwiek grzebałem w ziemi ostatnio, więc glony miały prawo wyjść.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@KHOT: Widze CO2 jest, więc pewnie i nawozisz. Dla każdego początkującego największą zmorą jest ustalenie idealnych proporcji światło-nawozy (uogólniając), a glony, zwłaszcza zielenice uwielbiają to wykorzystywać( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Pogostemon: mam zieloną walizę Zooleka, a wodę na podmianę mieszam 1:1 z RO, bo w kranie wysoka twardość. Na razie muszę tylko fosforu regularnie dolewać, bo reszta w normie.
  • Odpowiedz
@KHOT: jak niby filtracja ma wpływać u Ciebie na glony? Ile ma już Twój zbiornik? Dajesz mikro? Co za podłoże? Ja obstawiam, ze powodem zielenic jest zła ilość światła, za dużo mikro albo zaburzony stosunek NPK przez to, ze podłoże Ci wyciąga fosfor. Uważaj z testem na fosfor zooleka.
  • Odpowiedz
@Couto: Zbiornik ma dwa miesiące. Nie ma podłoża aktywnego, tylko aquael floran. Nie nawożę niczym, tak jak pisałem wyżej dolewam wyłącznie fosforu po zrobieniu testu aby utrzymać stosunek NO3 - PO4 10-1. Uzasadnione, bo miałem problem przez chwilę z wykruszającą się Heteranterą - po rozpoczęciu uzupełniania fosforu rośliny odbiły praktycznie następnego dnia. Za filtrację odpowiada w tej chwili FZN-1, ale chcę spróbować tej magicznej nadfiltracji i wleci niedługo kubełek "bo
  • Odpowiedz
@Ochlapto chetnie uzupelnie. Podrzuc cos moze? Moim zdaniem, przy takiej obsadzie i roslinnosci stawianie filtracji na pierwszym miejscu podczas szukania problemu z glonami jest bledne
  • Odpowiedz
zaburzony stosunek NPK


@Couto: chociażby to. cykl azotowy, filtr nie daje rady do końca. Każde akwa jest inne, nie mówię że filtr tu jest w 100% winny. Poczytaj o DOM(DOC) i co się dzieję(krasnorosty) jak się zaniedba regularne czyszczenie filtra i podmianki wody. Ja u siebie kubełek czyszczę co miesiąc. Totalna fanaberia przecież. Tylko, że dzięki temu nie mam już z rok szantrasji. Gdzieś poczytałem o wkładach do filtra w
  • Odpowiedz
@Ochlapto: mialem na mysli jakas literature, bo wiesz ... informacje z for internetowych do mnie malo przemawiaja, zwlaszcza jak nie przedstawiaja zwiazku przyczynowo skutkowego.

Piszesz o krasnorostach i DOC. Sugerujesz, ze czesto czyscisz filtr, wiec nie masz problemow. OK. Ja zagladam do kubla raz na 6 miesiecy (jak nie rzadziej) i tez nie mam.

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawe, ale akwarium ala holender z mala obsada a HT z mala masa roslinna i bogata obsada to 2 rozne swiaty i 2 rozne podejscia. W drugim z tych swiatow nie mam duzego doswiadczenia, ale wiem, ze w pierwszym problem filtracji schodzi na dalszy plan. Baniakowi OPa blizej do pierwszego swiata, bo, wnioskujac na podstawie tego co pisal, roslinnosc na tyle dziala sprawnie, ze musi uzupelniac poziom fosforu. Przy duzej obsadzie rybnej takiego problemu raczej byc nie
  • Odpowiedz
Wiec mowiac, ze filtracja ma kolosalne znaczenie, nadto generalizujesz i nie skupiasz sie na konkretnym przypadku.


@Couto: podtrzymuje.
W tym przypadku. Teraz sprawdziłem lampę. Ma 3850lm. Wychodzi 71lm/l. Bardzo dużo. Albo zmniejszyć intensywnośćalbo walić dwutlenek na poziomie 30mg/l i intensywnie nawozić.

Poza tym tempo "wykorzystania" nawozow przez rosliny nadaje swiatlo

i CO2
  • Odpowiedz
@Ochlapto kurde, ale Cie trzeba ciagnac za jezyk. Skoro podtrzymujesz, ze filtracja ma tutaj kolosalne znaczenie, to prosze wytlumacz mi jak wplywa ona w przykladowym akwarium na biezaca sytuacje.
  • Odpowiedz
@Couto: cykl azotowy w filtrze, według D. Walstad rośliny, a tym bardziej glony preferują bardziej amoniak/jony amonowe niż azotany. Amoniak jest transportowany biernie przez błony- nie wymaga nakładów energii. Glony łatwiej pobierają składniki pokarmowe z wody. Dlaczego jest amoniak w słupie wody? No właśnie. To jeden czynnik
Tutaj faktycznie doszukiwałbym się bardziej problemie w oświetleniu i braku jakiegoś składnika makro
  • Odpowiedz
@Ochlapto dokladnie, no3 przez rosliny jest mniej preferowane. Diana pokazuje to na konkretnych przykladach. Wszystko sie zgadza. Ale rownoczesnie rosliny na tym korzystaja, co nie daje przewagi glonom w momencie, gdy pozostalych skladnikow jest wystarczajaca ilosc W zwiazku z tym filtracja biologiczna w akwarium z duza masa biologiczna moze byc traktowana jako cos niepozadanego. Co znowu prowadzi do wniosku, ze filtracja w takim przypadku schodzi na dalszy plan. Zauwaz, ze nie
  • Odpowiedz