Wpis z mikrobloga

#100smiesznychwiosek

Dzień 18/100

Dziś rozpoczęcie roku szkolnego. Biedne dzieciaczki, naprawdę mi ich szkoda.


Sieroty – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Wielowieś

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1299 roku. Od 1712 roku osada była w posiadaniu rodziny von Wrochem. Wraz z ręką Barbary von Wrochem (zm. w 1805 roku) zostały przejęte przez Gustawa Maurycego von Stockmann.

Nazwa miejscowości wywodzi się od polskiej nazwy określającą dom osieroconych dzieci. Niemiecki językoznawca Heinrich Adamy w swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako najstarszą nazwę wymienia ją w obecnej polskiej formie Sieroty podając jej znaczenie "Waisenhaus" czyli w języku polskim "Sierociniec". Nazwa została początkowo fonetycznie zgermanizowana przez Niemców na Schierot, a później Schieroth w wyniku czego straciła swoje pierwotne znaczenie.

W księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Syrot.

W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie Śląska wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie wieś występuje pod zniemczoną nazwą – Schieroth. Wymienia on również dwa folwarki leżące w pobliżu Gwozdz oraz Koźarnia. W 1936 roku ze względu na polskie pochodzenie nazistowska administracja III Rzeszy zmieniła zgermanizowaną nazwę na nową, całkowicie niemiecką – Schönrode

#ciekawostki #slask #historia
MechanicznyTurek - #100smiesznychwiosek 

Dzień 18/100

Dziś rozpoczęcie roku szk...

źródło: comment_QTlAQrsw7OwGq2U0Xqsc202EboUHRsTY.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz