Wpis z mikrobloga

Cześć dzisiaj zmieniłem olej z 10W40 na 5W40 w 1.9 TDI 110 ASV. Zmieniłem również separator oleju bo tam miałem zapocenia / wycieki.
Po rozgrzaniu silnika dziwnie pracuje w zakresie obrotów 1250-1500. We wnętrzu auta czuć tak jakby drgania. Na wyższych i na postoju jest ok.

Czy to może być problem związany ze zmianą oleju czy separatora ?
#mechanikasamochodowa
  • 17
@kuba1307 ale wydaje mi się, że 1Z wyjeżdżały z fabryki na 10W40. Pewnie, że lej tak, żeby tobie pasował. Ja w swojej zabawce mam 10W60 i z takim faktycznie trzeba pieścić się na zimno, ale w trasie jest nie do złamania.
@kuba1307: Wiesz, jak producent konstruował układ smarowania, to wykonał tysiące obliczeń wszystkich cieśnin przez które pompa oleju musi przeciskać olej, aby ten wszędzie się dostał - w wymaganych ilościach. Jak olej się mniej lepki, to faktycznie może się łatwiej przeciskać, ale za razem pompa oleju daje niższe ciśnienie, bo spada jej wydajność.

Rozumiem, że dziwne objawy są podczas jazdy, nie na postoju? Niestety, ale jeśli powodem dziwnego zachowania jest zły olej,
@kuba1307: Jedyne - co mi przychodzi do głowy - to można zmierzyć ciśnienie oleju, czy jest wystarczające. Jeśli masz trochę przytartą pompę oleju, to z lepkim olejem sobie może dobrze dawała rady, a z "rzadkim" może już trochę mniej. Ale to tylko gdybanie. Jeśli by cię szlag trafił i zdecydowałbyś jednak zlać ten olej, to przedtem - możesz faktycznie motodoktora dodać, bo ma szanse pomóc.
@kuba1307: Nie musi być słychać. A to drganie jest tylko przy przyspieszaniu, czy na jeździe na silniku ze stałą prędkością też, czy może nawet też przy hamowaniu silnikiem? Musisz ustalić, czy jest to związane z prędkością obrotową silnika, czy z prędkością auta, po tym będziesz wiedział, czy to przed czy za skrzynią biegów.

Drgania przy przyspieszaniu mogą być spowodowane usterką w układzie paliwowym.
@tamtokontojuzusunalem:
Drgania słychać w zakresie 1200-1500 najbardziej na 2 i 3 biegu nie ważne czy przyśpieszam, stała prędkość czy też hamuje silnikiem.
Co to układu paliwowego to od dłuższego czasu słychać cykanie z pompy paliwowej

Spróbuje nagrać telefon ten dzwięk