Wpis z mikrobloga

@OjciecMarek: Tagi #secesja i #symbolizm są tu jak najbardziej na miejscu. Z założenia secesja dążyła do stworzenia nowego stylu i zerwania z historyzmem. Jednak dziś wiadomo, że wielu ówczesnych artystów inspirowało się sztuką bizantyjską (Klimt, Mucha,Tiffany). Specjalistą w tej dziedzinie nie jestem, odsyłam zatem do rzetelnego źródła.
Pobierz panidoktorod_arszeniku - @OjciecMarek: Tagi #secesja i #symbolizm są tu jak najbardzi...
źródło: comment_WZOhLwsjW8sNu3FU5y4Jw9Y6oKVuQABd.jpg
@OjciecMarek: no tak nie do końca - źródeł inspiracji sztuki secesyjnej można doszukiwać się w oriencie a także w powszechnej fascynacji motywami roślinno-zwierzęcymi.
artyści secesyjni lubowali się w asymetrycznych kształtach, w ich pracach dominowała wyraźna, aczkolwiek giętka linia, dosadnie zaznaczająca kontur. artyści używali także płaską plamę barwną połączoną z subtelną kolorystyką pastelową, tym sposobem secesyjni twórcy dążyli do osiągnięcia efektu połyskliwości i zmienności kolorów w zależności od kąta padającego światła. wówczas
@parrezja: Motywy bizantyjskie w secesji są potwierdzone wieloma faktami z życia ówczesnych artystów (chociażby Tiffany, który studiował mozaikę bizantyjską), podobnie jak inspiracje czerpane z motywów egipskich czy japońskich. Byc może nie zauważyłaś, w poprzednim komentarzu dodałam ciekawą publikację. @OjciecMarek doskonale wyczuł temat, jednak wiedza historyczna jest tu niezwykle przydatna :)