Wpis z mikrobloga

962 - 1 = 961

Tytuł: Exhalation: Stories
Autor: Ted Chiang
Gatunek: Fantastyka naukowa
★★★★★★★★★

Niewielu jest współcześnie autorów, którzy tak poważnie podchodzą do tego co w science fiction najlepsze - wymyślania fantastycznych konceptów i rozważenia ich konsekwencji. Najnowszy zbiór opowiadań Teda Chianga pokazuje, że taka fantastyka ma jeszcze prawo bytu. Każde z zebranych opowiadań(niektóre już wcześniej wydane w języku polskim) jest wyjątkowe zarówno pod względem pomysłu jak i nastroju czy stylu. Podobnie jak kiedyś Lem, Chiang potrafi w zróżnicowany sposób pisać o wielu tematach.
W książce znajdziemy autorską wersję baśni z tysiąca i jednej nocy dotykającej problemu podróży w czasie. Osnuta rozważaniami o wartości wiedzy i ścieżce jej zdobywania; opowiedziana w atmosferze przemijania i żalu. Wydech(jedno z moich ulubionych opowiadań w ogóle) mówi o robocie wykonującym na sobie wiwisekcje. Dokonane w ten sposób odkrycie ujawni nadchodzącą aerostatyczną katastrofę dla wszystkich mieszkańców jego wszechświata. Co ma cieszyć oczy i Omphalos to dociekania na temat determinizmu i wolnej woli. Pierwszy tekst jest miniaturką dotyczącą bardzo prostej “zabawki”, której konsekwencje zmieniają całe nasze społeczeństwo. Ten drugi opowiada o świecie w którym kreacjonizm jest faktem naukowym. Dokonane jednak zostaje odkrycie, które doprowadzi wielu ludzi do kryzysu wiary.
Najdłuższy tekst w kolekcji, Cykl życia oprogramowania mówi o głęboko etycznych konsekwencjach tworzenia sztucznych ale myślących i czujący bytów - wirtualnych zwierzątek zwanych digientami. Są one produktem zarówno programowania jak i wychowania. Każdy z nich ma inną osobowość i uczy się w różnym tempie, w zależności od zaangażowania opiekuna. Ale, jak z wieloma produktami komercyjnymi, ostatecznie następuje zanik zainteresowania. Platformy są ulepszane, a na rynek wprowadzane są nowsze produkty pozostawiając digienty w walce o wirtualne miejsce. To, co ostatecznie staje się z ich rozwijającymi się inteligencjami, jest nie mniej poruszające jak opowieść o naturalnych bytach. W następnych tekstach autor rozmyśla nad sensem(lub jego brakiem) wdrażania czysto racjonalnych programów wychowywania dzieci oraz problemem “milczenia wszechświata” z perspektywy zagrożonego wyginięciem gatunku papug. W The Truth of Fact, the Truth of Feeling Chiang wyraża różnicę między prawdą a tym co postrzegamy za prawdę. Końcowy tekst traktuje o równoległych wszechświatach. Przedstawiony z perspektywy kilku bohaterów, którzy próbują zrozumieć i wykorzystywać technologię, która pozwala ludziom komunikować się z innymi wszechświatami, oparty jest na fascynującym pomyśle, który aż prosi się o szersze ujęcie w formie powieści. Autor nie do końca wykorzystał drzemiący potencjał.
Mimo to najnowszy zbiór udowadniań pokazuje, że Ted Chiang jest jednym z wielkich autorów i humanistów science fiction: cudowne pomysły i wzruszające osobiste dramaty dla których impulsami są fantastyczne technologie i odkrycia naukowe. Jego opowiadania napisane są z klarowną i spójną wizją. Zaskakują i prowokują do zastanowienia się nad często niezauważalnymi mechanizmami naszych myśli i rzeczywistości.

#bookmeter
Pobierz Vivec - 962 - 1 = 961

Tytuł: Exhalation: Stories
Autor: Ted Chiang
Gatunek: Fantas...
źródło: comment_auPzTsyx8ts8IL9Y9txZ2cZx6HzFzLSO.jpg
  • 2
@damyrade: nie, ale trzy pierwsze opowiadania znajdują się w wydanym po polsku zbiorze Siedemdziesiąt dwie litery(poza nimi w zbiorze są wcześniejsze opowiadania tego autora, szczerze polecam!), a Cykl życia oprogramowania wydany był w Krokach w nieznane z 2010 roku.