Wpis z mikrobloga

Dzień dobry, przymierzam się do kupna pierwszej gitary elektrycznej ale jestem zupełnie zielony w tej kwestii (grałem tylko na klasycznej), czy jakiś dobry Mireczek gitarzysta mógłby coś doradzić tu bądź w rozmowie prywatnej? Co muszę kupić poza gitarą, ile wydać żeby nie kupić syfu? I czym się kierować przy wyborze?

#gitara #gitaraelektryczna
  • 14
Co muszę kupić poza gitarą


Masz kilka opcji:
1. Wzmacniacz. Myślę, że na początek jest najfajniejsze jakieś cyfrowe combo, np. coś w stylu Voxa z serii Valvetronix. Masz tam symulacje różnych wzmacniaczy i efektów, więc możesz obczaić, które brzmienie tak mniej więcej najbardziej Ci odpowiada, jak brzmią różne efekty i które są Ci potrzebne, a które nie, czy wolisz brzmienia Marshallowskie, Fenderowskie, Mesę boogie czy cokolwiek innego ;)

2. Multiefekt, najlepiej taki
@etegru specjalistą nie jestem, ale do wszystkiego mógłbym polecić Yamahę pacifice 112 v lub j. Ewentualnie pacifice 120h która jest droższa. Nówka kosztuje gdzieś 800-900 zł, możesz też kupić używkę na allegro za wiele mniej. Całkiem przyzwoity instrument, całkiem niedrogi a przewyższa inne gitary w tej cenie w każdym aspekcie, grałem i polecam. Do tego musisz mieć wzmacniacz, kabel, kostkę do gitary, z takich ważniejszych rzeczy. Jeszcze może stojak do gitary, i
@etegru: to co prawda nie yamaha 112, a 012, ale też da radę na początek. W ogóle to całkiem dobry wybór, chodzi o to byś pograł sobie w spokoju, i żeby gitarka ogólnie była wygodna, trzymała strój. Ma humbuckery przy mostku więc powinna dać radę z rockiem na spokojnie. Mam ten sam wzmacniacz, i polecam. Do domku daje radę, całkiem głośny i aż 15 presetów z różnymi efektami daje dużo możliwości.
Ja dodam od siebie, że jeżeli nie planujesz grania z perskują tylko w domu to lepiej jednak interfejs. Tanie wzmacniacze średnio brzmią. Ja wracam do gitary i planuje grać z interfejsem, bardzo dobrze one brzmią i pozwalają też na nagrywanie gitary co jest bardzo fajne, żeby sobie gdzieś zapisać komus sie pochwalic czy sledzic progres. A ta yamaha spoko. Fajnie czasami używane polować w okolicy ale jak pierwsza gitara to byc może
@etegru:

czym się kierować przy wyborze?

Gryf ma być prosty, nie spaczony, klucze na tyle solidne, by trzymać strój, progi należycie wypolerowane, by nie kaleczyć palców podczas gry.
Przejedź sobie po podstrunnicy, naciskając każdy próg na każdej strunie i sprawdź, czy dźwięk nie "umiera" po uderzeniu struny.
Możesz też przetestować, co lepiej Ci będzie w ręku leżeć, jeśli chodzi o skalę - najpopularniejsze skale to 24.75 cala (fajne dla osób z
@etegru: Rzecz w tym, że jeśli kupisz przez internet, to i tak szykuj się na zrobienie porządnego ustawienia menzury, akcji strun, być może też krzywizny gryfu. To nie tak najgorzej, i tak prędzej czy później będziesz musiał się nauczyć to robić, a obecnie w internecie jest milion poradników na ten temat.
Natomiast szlifu progów sam raczej nie zrobisz. I choćby z tego powodu warto byłoby się wybrać gdzieś do sklepu i