Wpis z mikrobloga

mam remont kuchni, na podloge bede kladl plytki ceramiczne i wpadl mi pomysl zastapienia kaloryfera, wodnym ogrzewaniem podlogowym - mam w domu boiler do centralnego i grzania wody (typowy kombi stosowany w UK).
czy jest to oplacalne, czy pomieszczenie nagrzeje sie lepiej niz z aktualnym 1 kaloryferem? Czy wymaga to jakichs skomplikowanych systemow (luster:) ), skoro pompa do centralnego juz jest w boilerze? jak z termostatami?
wszelkie informacje mile widziane.
#diy #majsterkowanie #ogrzewanie #centralneogrzewanie
  • 8
  • Odpowiedz
@1392c309a2da8ca65641315bf7dc62f2 według mnie podłogówka to taki dodatek do grzejnika. Jeśli starcza ci załóżmy 18 stopni to powinno być ok, ale pamiętaj że po wyjściu z kąpieli jednak będzie zauważalnie chłodniej.
Sam mam podłogówkę i w zasadzie jedyne co to daje, to przyjemne uczucie pod stopami. Tak czy tak dogrzewam grzejnikiem, bo dla mnie jest za zimno.
  • Odpowiedz
@vomalio:
To coś nie tak masz. Ja mam podłogówkę w łazience i kuchni i są to najcieplejsze pomieszczenia, "podstawowe" kaloryfery w tych pomieszczeniach są zakręcone na zero w sezonie grzewczym. Żeby nie było - utrzymuję w domu temperaturę w okolicach 23-24 stopni.
@1392c309a2da8ca65641315bf7dc62f2
Na podłogówkę daje się mniejsze temperatury niż na kaloryfer, ale w zasadzie wystarczy podobny zawór jak masz przy zwykłych grzejnikach, tylko masz podziałkę według stopni Celsjusza
coach_przegrywu - @vomalio: 
To coś nie tak masz. Ja mam podłogówkę w łazience i kuc...

źródło: comment_H70NO2scXWxVSq6ZmUeoBpzQn3uaKE7k.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
ale w zasadzie wystarczy podobny zawór jak masz przy zwykłych grzejnikach, tylko masz podziałkę według stopni Celsjusza a nie punktową 1-5 czy tam 1-6


@coach_przegrywu: do podłogówki stosuje się zawór, który wygląda podobnie, ale ma zupełnie inną konstrukcję, nazywa się RTL. Instaluje się go na powrocie (grzejnikowy zaś na zasilaniu).

@1392c309a2da8ca65641315bf7dc62f2: wszystko zależy od tego, ile tej podłogówki (jaką długą rurę) podłączysz, ale jeśli to ma być tylko
  • Odpowiedz
@vomalio: cos masz mocno spieprzone, brat sie swiezo wybudował, dom jeszcze nieocieplony, wszystko podłogówka, zero kaloryferów, a w zimie przy sporych mrozach w domu dosłownie sauna tak ciepło
  • Odpowiedz