Wpis z mikrobloga

Przed nami przygoda! Niesamowita wędrówka po polskich kantorach kryptowalut. Na czterech stacjach (Tokeneo Cash, Bitcantor, BitCan oraz InPay) przyjrzymy się temu, jak wygląda proces zakupu Bitcoina. Na ile nasze rodzime kantory są przyjazne i przejrzyste, a na ile pozwalają sobie na niejasności i niedomówienia, by nie powiedzieć manipulację. W którym kantorze traktują nas jako partnera, a w którym jako okazję do zarobienia naszym kosztem?

Dzisiejszy artykuł jest wynikiem feedbacku jaki otrzymałem odnośnie mojego tekstu Jak w łatwy, szybki i bezpieczny sposób kupić Bitcoina? Początkowo polecałem w nim zakupy i opisałem w sam procesu zakupu Bitcoina w kantorze Tokeneo Cash. Wspomniałem też o kantorze Bitcantor.

Pod każdym swoim artykułem umieszczam link do anonimowej ankiety. Możesz w niej podzielić się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami czy pytaniami rodzącymi się po lekturze tekstu. W jednej z odpowiedzi Krystian Kulasza podzielił się swoimi wątpliwościami na temat kursów wymiany prezentowanych w kantorach:

Nie wiem jak rozumieć to co wyświetla kantor https://tokeneo.com

kurs: 40415,02zł – 40386,59zł

natomiast za 100zł – 0,00187620BTC (to oznacza kwotę za 1 BTC 53299,22zł)


Natomiast na https://www.bitcantor.com/

kurs: 41255,42zł

za 100zł – 0,00217545 ( kurs 45967,50 )


kurs w nawiasie wyliczałem poprzez 100zł/ilość otrzymanych BTC Czy robię coś źle ?

Po zweryfikowaniu tych informacji okazało się, że rzeczywiście realny kurs wymiany jest inny niż podawany przez kantory. I jest tak we wszystkich sprawdzanych przeze mnie kantorach.

Założenie, że kantor kryptowalut działa jak tradycyjny kantor walutowy i zarabia na różnicach kursowych okazało się być dziecinnie naiwne. Owszem, na tym też zarabia, ale oprócz tego dolicza sobie prowizję od przeprowadzonej transakcji. Dla mnie, jako dla prostego człowieka, jest to dziwne. Przecież nie kupuje na rynku, tylko od kantoru, który przecież mógłby sobie tą prowizję wliczyć w kurs i byłoby po sprawie. Prosto i przejrzyście. Z jakiegoś powodu kantory wolą jednak grać w inną grę.

Czytaj więcej

#bitcon #kryptowaluty
  • 1