Wpis z mikrobloga

@Line-Storm: zdaje sie, ze Spacex trochę padło ofiara swojego sukcesu- nie ma klientów, a linie produkcyjne satelitów stoją puste, bo przy tych cenach wynoszenia, juz nie opłaca sie budować wielkich i drogich satelitów na 10 lat działania, a jeszcze nie wiadomo jakie będą sie opłacały. Starlink tez nie nastraja inwestorów w inne systemy pozytywnie
@Obruni: Z Vandenberg latają na konkretne orbity. Większość startów to były misje Iridium Next, podmienili im całą konstelacje to teraz pojedynczy klienci zostają.
W tym roku jeszcze 6 startów komercyjnych i 3-4 testowe/starlinki
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

Starlink - SpaceX's world-wide satellite broadband constellation
JRTI - Just Read The Instructions (Marmac 300) – “Po prostu przeczytaj instrukcje” – Pseudonim nadany “emerytowanej” barce SpaceX, służącej jako lądowisko dla pierwszego stopnia rakiety na Pacyfiku.

Jestem botem

@Line-Storm: no właśnie 6 komercyjnych, mam nadzieje ze jeszcze cos wpadnie,( choćby od pentagonu). Spacex jest juz w stanie spokojnie obrobić start co 2 tyg, Po amosie mamy w listopadzie planowany dragon demo, który pewnie nie poleci, a następny komercyjny dopiero w chyba grudniu. To ze starlinki poleca, to fajnie, ale to nie daje zysków, a jeszcze generuje koszty. Nie wiem, zaczynam sie obawiać, ze jak w przyszłym roku pójdzie tak
@Line-Storm: kilka lat temu czytałem, ze nasa zobowiązało sie za astronautów płacić tyle co ruskim, czyli 100mln$ za pasażera. Jasne ze załogowy start falcona będzie droższy, niz 60m$, ale tez może będą po czasie wozić więcej niz 3 osoby, a i częstotliwość wymiany załogi na iss może sie zwiększyć. To by dalo fajny zastrzyk $
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

BO - Blue Origin – Firma konkurująca ze SpaceX.
BFR - Big Falcon Rocket – Nazwa używana do określania następnej rakiety SpaceX, która ma być większa niż Falcon Heavy.

Jestem botem

@Obruni: no spacex niedługo bedzie musiał liczyć na siebie i swoje starlinki zeby na nich głównie zarabiać. Będą mieć mase roboty na lata bo trzeba bedzie cały czas je produkować i wymieniać. A jak będzie juz pełnoprawny starship to znowu bedą musieli zarabiać na czyms innym bo jeden starship wyniesie pewnie setki starlinków naraz i bedą mogli wynosić cały ciąg na zapasowej orbicie aby w razie w pojedyncze mogły się aktywować