Wpis z mikrobloga

@Patatajkum: co masz na myśli pisząc, że firma musi wykazać że osiągnęła przychód od którego naliczane są składki? Czy masz na myśli tzw "mały ZUS"?

Zasadniczo podstawa składek ZUS ustalana jest odgórnie i nie ma związku z Twoimi przychodami (poza tzw małym ZUSem). Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją by w związku z wnioskiem o zasiłek ZUS sprawdzał przychody przedsiębiorcy. Sprawdzają czy składki były opłacane w terminie oraz czy upłynął okres
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Shajo: już Ci mówię skąd, społeczeństwo przywykło do wszelakiej kontroli (chociażby chodzenie pracowników ZUS po osobach na chorobowych i sprawdzanie czy są w domu jak mają "dwójkę").

Przywykło do tego stopnia, że doszukuje się kontroli tam gdzie jej faktycznie nie ma.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Shajo: Pewnie cię nie zaskocze ale ZUS kontroluje takie sytuacje. Ostatnio mój klient musiał się tłumaczyć z chorobowego ponieważ jest cały czas na stracie.

Kobitka musiała składać oficjalne wyjaśnienia do debilnego pytania "z czego Pani żyje skoro ponosi stratę na działalności"
@Ervel: Tak, chodzi mi o mały ZUS. Mam działalność od pół roku i od dwóch tygodni przebywam na zwolnieniu lekarskim. Mam skręcony staw kolanowy i zerwane wiązadła także zwolnienie nie będzie krótkie. Opłacam wszystkie składki, łącznie z chorobową od kwoty 10k przychodu, karencja została zachowana i zastanawiam się czy ZUS nie będzie mi robił pod górę przy wypłacie zasiłku chorobowego.