Wpis z mikrobloga

@Bartek7991: Tylko że to niewolnictwo uczyniło Rzym wielkim, a nie wielkość Rzymu umożliwiła posiadanie niewolników. Na początku III w. p.n.e. Rzym był wielkości Polski sprzed czasów chrześcijaństwa. Każdy jakiś lud był silniejszy od jakiegoś i każdy mógł mieć niewolników chociażby z podbojów. Tylko Rzymianie, a w szczególności Grecy, stworzyli nieludzki system który budował ich kraj nie ich rękami - również rękami białych niewolników. Gdyby Rzymianie podbijali jakiś teren i po
  • Odpowiedz
@Bartek7991: Ale zaznaczyłeś w zdaniu, że po kierunkach humanistycznych nie pracują w zawodzie. Zresztą część ludzi po kierunkach technicznych nie pracują w zawodzie. Jeśli ktoś myśli, że studia to taki rodzaj szkoły zawodowej, to niech przestanie, bo to jest bardzo naiwne myślenie i powinien zrozumieć, czym są studia i jej idee.
  • Odpowiedz
W odkryciach naukowych i technologicznych.


@Bartek7991: CIeżko teraz mówić o wpływie inteligencji na rozwój naukowy i technologiczny, bo mamy mało danych odnośnie inteligencji - głównie z czasów współczesnych. Nie ekstrapolowałbym tego na 4000 lat rozwoju naukowo-technicznego.

Ja osobiście skłaniam się ku temu, że nie średnia inteligencja w danej populacji, tylko możliwości które posiadają wybijający się ponad średnią decydują o możliwościach
  • Odpowiedz
@poprostumort: Jak coś jest niewygodne, to najłatwiej to skwitować "nie ma o tym informacji". Stefan Molyneux prowadził wywiad z wieloma naukowcami zajmujących się inteligencją i podzielali oni pogląd, że inteligencja jest rozstawiona w społeczeństwie według krzywej dzwonkowej, której to średnia w różnych obszarach świata jest różna.
Nawet w polskiej literaturze jest pewna książka z 2002 roku o inteligencji, zaraz ci napiszę.

Fajnie, ale z czynnikami kulturowymi to możesz między bajki wsadzić, bo teraz jest taki nacisk na to, że "KOBIETY OSIĄGAJĄ I MOGĄ WSZYSTKO" i ciężko utwierdzić się w przekonaniu, że gdziekolwiek dozwolone jest urąganie kobietom.

Ciekawy jestem o jakich ty krajach mówisz, że kobiety (bez parytetów) osiągają lepsze wyniki? Klasa
  • Odpowiedz
Jak coś jest niewygodne, to najłatwiej to skwitować "nie ma o tym informacji".


Na pewno lepiej niż stwierdzić że skoro dziś rozkład inteligencji na świecie wygląda tak, to na pewno, 1000, 2000, 3000 i 4000 lat temu wyglądał tak samo.

Stefan Molyneux prowadził wywiad z wieloma naukowcami zajmujących się inteligencją i podzielali oni pogląd, że inteligencja jest rozstawiona w społeczeństwie według krzywej dzwonkowej, której to średnia w różnych obszarach świata jest różna.


@
  • Odpowiedz