Wpis z mikrobloga

@MichalLachim: Rzym DLATEGO był w stanie podbić taką część świata, ponieważ dzięki pomysłowości, dyscyplinie, dobrej strategii potrafili utworzyć obywateli i prawo skierowane na stworzenie takiego imperium.
Mylisz całkowicie przyczynę ze skutkiem. Najpierw jest potężne państwo, potem podbój, ale za nim nie musi się kryć to, że wykorzystywane zasoby z kolonii byłyby w takim samym stopniu pozyskiwane przez tubylców, gdyby kraj nie został podbity.

Gdy wyżej rozwinięty kraj podbijał prymitywniejszy, to
  • Odpowiedz
@cqwtg1355: Ciekawe czy Ci naukowcy i inżynierowie wklejali takie obrazki mówili jak to są dumni z tego, że należą do białej rasy?


Dokładnie tak było, a myślisz że kiedy powstały rasistowskie pseudonaukowe teorie? W rozkwicie osiągnięć białego człowieka. Oczywiście białego czyli anglosasa albo innego Niemca, bo Słowianie to było dla nich bydło na równi z Murzynami, Włochami, Portugalczykami i Irolami nawet. I śmieszy mnie duma z białej rasy w wykonaniu
  • Odpowiedz
W czym?

@poprostumort: W odkryciach naukowych i technologicznych.

Głównie kwestia klimatu i cyklu pór roku. Dwa zbiory upraw w roku rozleniwiają i sprawiają że masz mniejsze parcie na kreatywność, a dołóż do tego izolację od reszty świata przez warunki naturalne i masz efekt braku większej ekspansji.

Owszem, masz rację - klimat wpływa na ewolucję człowieka,
  • Odpowiedz
@doveo: Tak tak, będę miłować i tolerować systemy religijne, które przynoszą tylko wyzysk, śmierć, cierpienie, ograniczały rozwój ludzkości, gnoiły wielkie umysły w przeszłości XD
  • Odpowiedz
@mistellaire: Też jestem niewierzący, ale nie narzucam innym swoim wizji, nie piszę, że chciałbym, żeby religie zostały zniszczone, bo ja w nic nie wierzę. Jeśli komuś pomaga wiara i jest dzięki temu dobrym człowiekiem, pomaga innym, to nie widzę w tym nic złego.
  • Odpowiedz
Niezły wynik - szkoda, że w rzeczywistości widać może z 15% kobiet. Zazwyczaj wybierają kierunki humanistyczne, po których i tak nie pracują w zawodzie. I równo od 50 lat na zachodzie (Niemcy, UK itd.) mamy ujemny przyrost naturalny. Przypadek? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Bartek7991:

2019

Nadal istnieją ludzie,
  • Odpowiedz