Wpis z mikrobloga

Zaczynam przygodę z #kostkarubika ogarnąłem LBL + intuicyjny F2L. Kostkę układam w okolicach 1 minuty (poniżej jeszcze się nie udało). Pomyślałem by nauczyć się 7 wzorów OLL natomiast bez znajomości PLL układanie żółtej warstwy nie przynosi żadnych korzyści, chyba, że ja coś źle robię :)

Mogę prosić o jakieś rady? Co mogę zrobić by polepszyć swoje czasy?
  • 11
@kapitanrzyciowagleba: Dzięki za odpowiedź!
Uważam, że sam OLL z kończeniem LBL nie przyniesie żadnych korzyści czasowych, jednak nauka 7 OLL z PLL to dość długi proces i nie wiem czy nie lepiej ćwiczyć 7 algorytmów OLL wraz z kończeniem LBL do momentu nauczenia się ich, a następnie przejść do PLL. Pozwoli to uniknąć układania 1/2 kostki (nauka jednocześnie OLL + PLL) z instrukcją co będzie średnio satysfakcjonujące.
@dal_on W metodzie LBL która ją stosowałem w ostatniej warstwie najpierw robiło się wstawienie krawędzi na miejsce potem ich orientacja, następnie wstawienie rogów na miejsce i na koniec ich orientacja.

W takim przypadku zrobienie przedtem OLL nie ma sensu bo przestawianie krawędzi zmieniało ich orientację, ich orientowanie zgodnie z planem miało być później.
@NieZdalemTestuTuringa Dzięki za odpowiedź, aktualnie układam kostkę na zasadzie:
1. Krzyż
2. F2L
3. Żółty Krzyż
4. Permutacja krawędzi
5. Permutacja narożników
6. Orientacja narożników

To co opisałem wyżej miało dodać pomiędzy punktem 3, a 4 naukę 7 podstawowych algorytmów OLL. Byłoby to zbędne, nie dałoby to efektów czasowych (a wręcz wydłużyłoby czas układania) natomiast pozwoliłoby mi uniknąć uniknąć jednocześnie nauki 7 podstawowych algorytmów OLL + 21 algorytmów PLL. W momencie załapania
Nikt nie każe ci uczyć się wszystkich PLL naraz. Na początku A,U, potem J,T, następnie międzyczasie G(upierdliwe jak nie wiem, a mi całkiem często wyskakują). Sam OLL bez PLL niewiele ci da
Z resztą jak patrzę na twojego LBLa, to same OLL by ci nic nie dały. Miałbyś prawie gotową ostatnią ściankę (nowy etap 4). Na 90% próba permutacji krawędzi zakończy się deorientacją narożników ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@dal_on: Nie rób tego błędu co ja i ucz się dobrych algorytmów pod fingertricki, ja znam stare PLL G i ogólnie większość PLLi wykonuję sub1.5 czasem 1.75 bo jestem słaby, a topowi układacze robią w 0.8-0.9 i to kwestia dobrego ułożenia palców i odpowiedniego algorytmu.
PLLe -> speedsolving wiki lub filmy od topowych speedcuberów.
OLL -> speedsolving wiki.

Nauczysz się jakiegoś chłamu i ciężko się przestawić.

P.s. układam w 11.5s