Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki,

Mam dla Was drugie nagranie! Dziś czytam fragment książki "Człowiek, istota kosmiczna" o kupowaniu działek na innych planetach oraz o kupowaniu nazw dla gwiazd. Całe cztery minuty ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Wczoraj zamieściłem krótkie czytanie o diamentach w kosmosie. Dwa egzemplarze książki już znalazły swoich nowych właścicieli. Trzecia ksiażka będzie przekazana osobie, która zaplusuje chociaż jeden z wpisów, w których czytam jej fragmenty. Wpisy będą się pojawiać pod tagiem #istotakosmiczna aż do najbliższej środy włącznie.

Z kolei dla śledzących #astronomiaodkuchni mam ciekawostkę, że przypadkiem przyuważyłem, że jeden z badanych przeze mnie układów podwójnych gwiazd może znajdować się najprawdopodobniej w gromadzie kulistej. Ta konkretna gromada dość łatwa do znalezienia na niebie, jest "trochę na lewo" od Wegi, w konstelacji Liry (tudzież Lutni, jak kto woli). Leży około 14000 lat świetlnych od Ziemi, a to znaczy, że jak się na nią patrzy, to widzi się obraz sprzed... 14000 lat. Pierwsze zgrubne wyliczenia pokazały, że mój układ podwójny leży 14400 lat świetlnych stąd, aczkolwiek jest dość spora niepewność pomiarowa. Trzeba by to sprawdzić dokładniej. Posiadanie układu kontaktowego w gromadzie kulistej byłoby o tyle ciekawe, że da się szacować wiek gromady, a stąd wiek gwiazd. Można więc ułożyć modele ewolucyjne do tego konkretnego układu podwójnego, żeby wyjaśnić, jak to się stało, że teraz jego gwiazdy są w fizycznym kontakcie. Można też prowadzić badania w drugą stronę: przyłożyć model ewolucji takiego układu kontaktowego, spróbować oszacować jego wiek i sprawdzić, czy zgadza się on z wiekiem innych gwiazd w tej gromadzie kulistej. Jeśli nie, to być może gromada kulista przechodziła przez kilka etapów aktywności gwiazdotwórczej, co byłoby mega ciekawe. Alternatywnie, model szacowania wieku ukłądu podwójnego jest do bani :P. Ale to da się na szczęście jakoś zweryfikować.

No dobra, to wracam do pracy, a Wam życzę miłego dnia :)

#astronomia #kosmos #ciekawostki, no i, oczywiście,
-----------------------------------------------------------------------------
Takie rzeczy tylko w #astronomiaodkuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
-----------------------------------------------------------------------------
  • 4
@WuDwaKa: Wydawnictwo swój audiobook już ma. Jeśli mirkoprojekt wypali, to pomysli się nad zamieszczaniem dłuższych tekstów z innych książek :). Musiałaby być mooocna presja, żebym zaczął robić to profesjonalnie. No i jakieś treningi, logopeda, takie tam :-]
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Al_Ganonim: czy przez odkrycie fal grawitacyjnych układy podwójne stały się ciekawsze? Czy stąd zainteresowanie naukowców, że jesli nie teraz to w niedalekiej przyszłości (przez zwiększenie urządzeń do badania fal) będą mogli prowadzić obserwacje na tego typu układach (lub gdy te się zderzą?)