Wpis z mikrobloga

Skalowanie modelu z LEGO

Pytano mnie kilka razy o to jak skaluję swoje modele, jakich narzędzi używam i jak poprawnie przeskalować model.
Tak więc:

Używam linijki, kalkulatora, rysunków technicznych i kół LEGO.

Po pierwsze, potrzeba dobrej jakości rysunku technicznego, z przynajmniej podstawowymi wymiarami (wysokość, długość, szerokość). Czasami da się znaleźć tylko rysunki w słabej jakości, co może prowadzić do małych błędów przy skalowaniu, ale nawet słabej jakość rysunek jest lepszy od skalowania modelu do zdjęć, ze względu na perspektywę która zaburza proporcje.

Zdecydowanie polecam rozpoczęcie skalowania z kołem którego chcemy użyć w ręku (tak samo w przypadku pojazdów na gąsienicach, ale to inna historia).

Na przykład:
Chce zbudować sieczkarnię samobieżną i założyłem że będzie to możliwe przy użyciu kół 107mm z Xeriona na przedniej osi, w skali 1:17.

Najbardziej wygodnym wymiarem dla mnie w tym wypadku jest rozstaw osi. który w przypadku prawdziwej maszyny wynosi 251cm (2510mm). Po podzieleniu tego przez 17 (nasza skala) model powinien mieć około 14,8cm (148mm) pomiędzy przednią i tylną osią.
Skaluję zdjęcie (nawet tak podstawowe programy jak Irfan View dają sobie z tym radę) tak, aby mieć dokładnie te 148mm na zdjęciu.

Przeważnie po prostu przykładam linijkę do monitora i mierzę, ale ostatnio zrobiłem sobie mały plik z warstwami w Paint Shop Pro, który pozwala mi na skalowanie rysunków od razu na siatkę z legowymi studami i linijkami.

Wracając do naszego koła:
Po przeskalowaniu rozstawu osi trzeba zmierzyć średnicę koła na rysunku. W moim przypadku, na skutek słabej jakości rysunku mogę przyjąć że koło powinno mieć około 105-108mm średnicy, co dobrze pasuje do opony z 42054.

Przeliczam i zapisuję przy okazji inne wymiary i jestem gotów do robienia pierwszego szkicu modelu (z linijką w dłoni :) ). Można tez przeliczyć wymiary na study (kropki), pamiętając że dwa study = 16mm.

Ale jeśli nie chce się Wam bawić w to całe przeliczanie, skalowanie itd możecie po prostu użyć Scalera Sariela :)

➡️ http://scaler.sariel.pl/

#lego #legotechnic #modelarstwo #hobby #chwalesie #longerowegledzenie #longerowemodele
M_longer - Skalowanie modelu z LEGO

Pytano mnie kilka razy o to jak skaluję swoje ...

źródło: comment_uPLzYOuSe8BRiprivlMWAR7Rq15qUiGM.jpg

Pobierz
  • 5