Wpis z mikrobloga

Roczne przychody parafii są bardzo zróżnicowane i wynoszą od 30 tys. zł do 300-400 tys. zł - tak wynika z raportu KAI dotyczącego finansów Kościoła. Księża zarabiają od 800 do 5,5 tys. zł. Średnia to - jak twierdzą duchowni - to 2,5-3 tys. zł.


( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z tacy i z co łaska w całym kraju do kiesy Kościoła katolickiego wpływa rocznie ponad 6 mld zł. Taką szacunkową kwotę podał na Jasnej Górze kardynał Kazimierz Nycz. Metropolita przypomniał jednocześnie, że sporządzony niedawno bilans Kościoła w Polsce obejmujący wszystkie 44 diecezje, ponad 10 tys. polskich parafii oraz zakony wykazał, że na swoją działalność (duszpasterską, edukacyjną, charytatywną, kulturalną, utrzymanie budynków, prowadzenie szkół itp.) Kościół potrzebuje mniej więcej 8 mld zł rocznie. Jak ujawnili hierarchowie, to, co dostają, ledwie wystarcza im na utrzymanie.


Chwila, chwila, jeszcze raz:

Jak ujawnili hierarchowie, to, co dostają, ledwie wystarcza im na utrzymanie.


XD (σ ͜ʖσ) ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podatki-kosciola-chcialbys-placic-tylko-236,78,0,1631566.html?fbclid=IwAR20HwGZLOgfn0GCl-3ocrLD1H4-6naQk-sflGZUC9hXbWVA4_aJXthzCnE

#neuropa #bekazkatoli #bekazprawakow #finanse #podatki #polska #ciekawostki
saakaszi - > Roczne przychody parafii są bardzo zróżnicowane i wynoszą od 30 tys. zł ...

źródło: comment_TYqOmH8RY0jbclyMGICzPVfRVqsXeiGP.jpg

Pobierz
  • 53
  • Odpowiedz
@saakaszi: to zostań księdzem! Prawda jest taka, że pieprzycie głupoty jak to fajnie być księdzem bo niskie podatki, ale żaden z was już nie chce nim zostać. Tylko narzekać, że inni mają lepiej. Księża wcale nie mają lepiej, ja wolę płacić wyższe podatki i robić to co ja chcę.
  • Odpowiedz
@Violetowy87 A w remoncie też nie chodzi o to żeby zebrac i zrobić remont, tylko, żeby było na co zbierać ( ͡º ͜ʖ͡º) Jak w tej scenie z Kleru.
@polaninPL jedyne co większość powstrzymuje przed zostaniem księdzem to celibat. Dlatego wśród księży tak dużo gejów i pedofilów. Jestem pewien, że jakby zniesiono celibat to chętnych do seminariów bylyby całe fury. No ale to się nigdy
  • Odpowiedz
@saakaszi: Nie wiem jak można żyć w takiej nienawiści by Smiać się z rozliczeń kościoła o tym ile mają przychodów i ile wydają. Przecież ogrom rzeczy idzie na działalnośc charytatywną, szkoły, inne działalności edukacyjne, grupy wsparcia dla osób upośledzonych, pod wpływem nałogu, ochrona życia. I jak się to podliczy to Kościół jest potężną inicjatywą charytatywną która niesie masę dobra dla ludzi codziennie. A i tak znajdą się nienawistnicy którzy będą
  • Odpowiedz
@maciejmaximus I pralnią pieniędzy, a często organizacje i fundację charytatywne istnieją tylko na papierze. Poczytaj sobie o aferach z biskupem Marcinkusem. Tu nie chodzi o to czy ktoś kościół lubi czy nie, tylko o to, że ta instytucja jest ponad prawem.
  • Odpowiedz
@GrammarNazi: Chodzi chodzi o to. Jak ktoś jej nie lubi to będzie widział tylko złe strony i dodawał takie debilne posty jak ten wyżej. Jak ktoś ocenia obiektywnie albo tym bardziej zna kościół od środka to wie że jest w nim masa dobra i niesie pomoc milionom ludzi na świecie każdego dnia, a źli ludzie niestety i tu się zdarzają i trzeba ich oczywiście tępić. Ale to nie niesie za
  • Odpowiedz
@maciejmaximus Ale problem w tym, że tutaj nie chodzi o jednostki. Tak jak w przypadku pedofilii - przestępstwa były tuszowane systematycznie, Watykan o tym wiedział i krył przestępców. I to nawet nie są gdybania "lewakow", a fakt, co przyznał sam Franciszek. Fundusze Watykanu są kompletnie nieprzejrzyste, działania Marcinkusa za pontyfikatu Jana Pawła II wyglądały zupełnie jak funkcjonowanie mafii. Ja nie mam nic do ludzi wierzących, moja żona jest katoliczką, ale ona
  • Odpowiedz
Co do pedofilii w pełni się z tobą zgadzam to jest skandal i dno co się wyprawia. Rozumiem że Kościół chciałby sprawę wyciszyć by nie gorszyć, ale wtedy powinno być wystawienie pedofila pod sąd, zadośćuczynienie ofierze i odsunięcie księdza od posługi, tak się czasami jednak nie działo.
Z kwestią opodatkowania się raczej nie zgodzę, jednak jest to instytucja w dużej mierze charytatywna i działa podobnie jak inne charytatywne organizacje, przez swój ogrom
  • Odpowiedz
@maciejmaximus jest też mnóstwo organizacji charytatywnych nie związanych z żadną religią, które dobrze sobie radzą. Zgoda na to, że Kościół finansuje wiele akcji charytatywnych, ale powinien to robić w sposób transparentny. Nikt nie wie nawet ile kasy ksiądz miesięcznie zarabia i ile na co wydaje (te 2,5 tys chyba się zgodzimy, że można wsadzić między bajki). O finansach kościoła państwo nie wie nic. A jakby mało bylo tego, że są zwolnienie
  • Odpowiedz
Ale historia funduszu kościelnego jest taka że to komuniści odebrali kościołowi ziemie, ale w zamian za to utworzyli tak zwany "fundusz kościelny". Jak on działał za komuny to już nie będę się rozpisywał, ale jest on dziełem komuny na skutek odebrania im ziem. I teraz pytanie co z tym zrobić? Ktoś powie oddać ziemię kościołowi. I zaraz ludzie zaczną krzyczeć że co to ma być tyle mają i jeszcze im się daje.
  • Odpowiedz